Kui 2023. aasta esimesel poolaastal kandideeris ühele vabale ametikohale keskmiselt 39 töövõtjat, siis tänavu on see arv 52. Võrdlusena konkureeris 2020. aasta tervisekriisi ajal ühe ametikoha nimel koguni 59 töövõtjat. Kokku on CVKeskus.ee tööportaalis sel aastal tööandjatele edastatud 1 046 911 kandideerimisavaldust, mida on 8% enam kui eelmisel aastal samal ajal.

„Kõrgeim on konkurents töökoha leidmiseks assisteerivatel töödel, kus keskmiselt konkureerib vaba ametikoha nimel 72 töövõtjat. Järgnevad transpordisektori töökohad 68 kandideerijaga,“ kirjeldas tööturul toimuvat CVKeskus.ee värbamisjuht Grete Adler.

Adler lisas, et kõige väiksem on konkurents vabade ametikohtade nimel hetkel haridus- ja teadussektoris, kus keskmiselt kandideerib ühele töökohale 12 töövõtjat. Järgnevad avaliku ja energeetikasektori töökohad vastavalt 16 ja 17 kandideerijaga.

Kõige populaarseimad ametid on tänavu olnud aga andmesisestaja, pakkija ja laotöötaja, kus ühe vaba ametikoha nimel on konkureerinud rohkem kui 1000 töövõtjat.

Tööandjad avaldavad vähem tööpakkumisi

Eelmise aastaga võrreldes langes tööpakkumiste arv tänavu esimeses kvartalis 24% ja teises kvartalis 22%.

Võrreldes esimese kvartaliga suurt trendimuutust tööandjate värbamisaktiivsuses veel märgata ei ole, kuid osades sektorites on siiski näha tööpakkumiste arvu languse aeglustumist. Näiteks vähenes tööpakkumiste arvu langus müügi-, tööstus-, transpordi-, ehitus- ja ka toitlustussektoris keskmiselt 6% võrra. Eelmise aastaga võrreldes leidus neis sektorites aga endiselt viiendiku võrra vähem tööpakkumisi.

Ainsa valdkonnana ei ole tänane majandusolukord tööandjate värbamisaktiivsust suuresti mõjutanud tervishoiusektoris, kus pakutavate ametikohtade arv püsib eelneva aastaga sarnasel tasemel.

„Lisaks vähenenud töökohtade loomise vajadusele mängib tööpakkumiste avaldamise trendis olulist rolli ka värbamiskulude optimeerimine. Nimelt on vähenenud ka praktika, kus tööandjad avaldavad ühe vaba ametikoha täitmiseks mitu tööpakkumist,“ selgitas Adler.

Enim mõjutab keeruline tööturu seis abitöötajaid

Kõige enam tunnetavad keerulist seisu tööturul abitöölised – neile suunatud tööpakkumiste arv on jätkuvalt kiirelt langemas, vähenedes teises kvartalis eelmise aastaga võrreldes koguni 34%. „Ettevõtted peavad tegema raskeid otsuseid ja keerulistel aegadel on abitöötajad tihti esimesed, kelle arvelt kulusid kokku hoitakse,“ selgitas Grete Adler.