Eesti Energia Leedus tegutsev ettevõte Enefit UAB võttis mullu septembris üle Leedu elektrimüüja EGTO energija kliendiportfelli. Kuna EGTO energija müügitulu ületas 2022. aastal 20 miljoni euro piiri, pidanuks Enefit teavitama tehingust ka kohalikku konkurentsiametit. Kuna tehinguteatis esitati aga kaks kuud hiljem, algatas Leedu riiklik energiaregulatsiooni nõukogu uurimise.

„Uurimise käigus tuvastati, et ettevõtted olid kohustatud kavandatavast tehingust konkurentsinõukogu teavitama ja saama selleks loa või pöörduma koondumistoimingute tegemiseks ametiasutuse poole enne lõpliku otsuse tegemist,“ selgitas Leedu konkurentsiamet.

Kuna Enefit UAB seda ei teinud, määratigi Eesti Energia tütarfirmale 86 500 euro suurune trahv. Seejuures otsustas konkurentsiamet trahvisummat 15% võrra vähendada, kuna Enefit UAB oli tunnistanud seaduse rikkumist.

Eesti Energia teatel tingis eksimuse ajasurve. „Tehing toimus erakorralistel asjaoludel, kuna EGTO energija ei saanud jätkata oma klientidele elektri pakkumist ning meie aeglasema tegutsemise korral oleksid kõik EGTO kliendid viidud kohalikule üldteenusele, mis oleks klientidele väga tõenäoliselt suuremaid elektriarveid tähendanud. Samuti oleksid kliendid pidanud seejärel leidma ise endale uue elektrimüüja ja sõlmima uue lepingu potentsiaalselt kõrgema hinnaga. Enefit võttis aga kõik kliendilepingud samadel tingimustel üle,“ selgitas Eesti energiahiid juhtumi tagamaid.

Eesti Energia sõnul konsulteerisid nad enne tehingut ka Leedu riikliku energiaregulatsiooni nõukoguga ja leppisid kokku, et kliendilepingute ülevõtmise leping sõlmitakse ühe päeva jooksul. „Kahjuks esitasime tehinguteatise Leedu konkurentsiametile liiga hilja, mistõttu algatas Leedu konkurentsiamet uurimise võimaliku konkurentsiseaduse rikkumise kohta,“ selgitas Eesti Energia.

Leedu konkurentsinõukogu esimees Jolanta Ivanauskienė märkis Leedu Delfile, et seaduses sätestatud eelnev koondumise kontrollimehhanism on mõeldud tagama, et ettevõtete ühinemine ei avaldaks negatiivset mõju konkurentsile ja turu struktuurile ega kahjustaks tarbijaid. Seetõttu peetakse tehingu tegemist ilma ametiasutust teavitamata ja luba saamata suureks rikkumiseks.

„Tehinguid planeerivatel ettevõtetel on alati võimalik pöörduda konkurentsinõukogu poole, selgitada olukorda ja taotleda koondumistoimingute tegemiseks eraldi luba, kuid nimetatud koondumise puhul seda ei tehtud,“ lisas Ivanauskienė.

Kuigi otsust saab ühe kuu jooksul kohtus vaidlustada, ei plaani Eesti Energia seda teha. „Oleme teinud ametiga igakülgset koostööd ja oma selgitused andnud. Kui Leedu konkurentsiamet on otsustanud, et on toimunud rikkumine, siis võtame vastutuse,“ teatas Eesti Energia pressiesindaja Mattias Kaiv.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena