Autoandmetega tegeleva ettevõtte carVerticali kasutatud autode turu eksperdi Matas Buzelise sõnul võib mõnikord olla keeruline tuvastada üleujutuses kannatanud sõidukit ja mõned probleemid võivad ilmneda alles pika aja möödudes.

Müüjad kipuvad üleujutusest tulenevaid kahjustusi varjama

Paljud üleujutuse tõttu kahjustatud autod jõuavad Euroopasse Ameerika Ühendriikidest. Kuid ka sellised riigid nagu Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia ja Belgia, mis tarnivad kasutatud autosid Ida-Euroopasse, kannatavad üleujutuste käes.

„Vesi võib kahjustada auto elektrisüsteemi, mootorit ja erinevaid mehaanilisi osi. Kuigi müüjad võivad üleujutuse tõttu kahjustatud autot küll kuivatada ja parandada, võivad üleujutuse tagajärjed ilmneda alles 6 kuud pärast auto ostmist,“ ütleb Buzelis.

Kuna huvi üleujutuse tõttu kahjustatud sõidukite vastu on pigem väike, püüavad ebaausad müüjad seda asjaolu sageli varjata. Sellist autot võib olla raske müüa või see nõuab märkimisväärset hinnaalandust, mis müüjatele loomulikult ei meeldi. Millised märgid aga viitavad sellele, et auto on saanud kannatada?

Halb lõhn salongis - mida see tähendab?

Kui auto on olnud pikalt vees, on peaaegu võimatu seda nii põhjalikult puhastada, et vesi oleks salongi igast nurgast eemaldatud. Salongis olev hallituse lõhn on esimene märk sellest, et sõiduk on üleujutatud.

Buzelis soovitab auto kontrollimisel lülitada sisse kliimaseade - halb lõhn viitab sellele, et kliimaseadme sees on niiskust, baktereid ja hallitust. Petturlikud müüjad kasutavad salongis erinevaid õhuvärskendajaid, et ostjaid petta ja ebameeldivaid lõhnu varjata.

Märgid niiskusest: esituledest pagasiruumini

Isegi kui müüjad püüavad autot hoolikalt kuivatada, võivad mitmed kohad siiski üleujutusest tingitud kahjustustele viidata. Seestpoolt udused esi- ja tagatuled võivad olla üheks märgiks, et sõiduk on saanud kannatada. Samuti tasub põhjalikult uurida pagasiruumi ja kontrollida varurehvi piirkonda, sest ka seal leidub sageli niiskusjälgi.

„Üleujutatud autol vahetatakse sageli istmete polsterdus ja mõnikord isegi kogu iste välja. Kui 10 aastat vana auto istmed näevad välja kui uued, on see tõenäoliselt märk sellest, et need on välja vahetatud. Sellisel juhul tuleks müüjalt küsida, miks seda tehti,“ selgitab Buzelis.

Soolane vesi tekitab rohkem kahju

Kõik autod roostetavad, eriti külmas kliimas. Kuid üleujutuse tõttu kahjustatud sõiduk võib olla korrosioonist tugevamalt mõjutatud. Ostjad peaksid kindlasti pöörama tähelepanu uksehingedele, salongi poltidele, pagasiruumi lukustustele, istme vedrudele ja kindalaekale - nendes kohtades võib esineda korrosiooni märke.

Kui auto oli soolases vees, on korrosioon tugevam kui mageveekogus üleujutatud auto puhul.

Elektrisüsteemi rikkeid on raske ette näha

Tänapäeva autodel on palju elektrilisi seadmeid, mida vesi võib pöördumatult kahjustada. Auto testimisel tuleks veenduda, et kõik elektriseadmed töötavad korralikult, alates aknaregulaatoritest kuni pardaarvuti või multimeediasüsteemini.

Auto ostmisel võib olla keeruline hinnata elektrisüsteemi seisukorda: korrosioonist kahjustatud kontaktid võivad põhjustada elektrilisi probleeme veel mitu kuud pärast ostu. Isegi kui auto on ideaalselt korda tehtud, ei välista see hilisemat peavalu.

Auto ajaloo aruanne võib viidata üleujutuskahjudele

Enne kui otsustada, kas müüdav mudel on küsitud hinda väärt, on soovitatav kontrollida selle ajalugu. Ostjad peaksid pöörama tähelepanu sellele, millistes riikides on auto varem olnud ja kas on võimalik, et see on mingil hetkel olnud ka üleujutatud piirkonnas.

carVerticali aruanded pakuvad sellist teavet tänu oma uuele looduskatastroofide funktsioonile. Kuigi see ei tähenda tingimata, et sõiduk oli üleujutatud, võib see viidata sellele, et auto võis olla piirkonnas, mis hiljuti üleujutuse tõttu kannatada sai. See võib olla väärtuslik teave ka mehaanikule, kes saab hoolduse käigus kahju põhjalikumalt hinnata.

„Üleujutuse tõttu kahjustatud auto võib lisaks suurtele kuludele olla ka ohtlik juhtida .Selliste sõidukite ostmist on targem vältida, ükskõik kui head need väljastpoolt ka välja ei näeks,“ ütleb Buzelis.