Vanad aktiivselt juhitud pensionifondid on tekitanud paljudes pettumust. See on mõistetav, sest need on järjepidevalt paistnud maailmas silma kahe asjaga: keskmisest kehvem tootlus ja keskmisest kõrgemad tasud. Veel kümme aastat tagasi ei olnud Eesti inimestel võimalik pensionifondide kaudu investeerida madala tasuga indeksfondi, mis koosneb tuhandetest maailma majandust vedavate ettevõtete aktsiatest.

Kaheksa aastat tagasi sai hulgal ärksatel Eesti inimestel kõrini kehvade tulemuste eest kõrge tasu maksmisest ning nad otsustasid ise teha endale parema pensionifondi. Nii sündis Tuleva. Asutajate hulgas olid näiteks Tõnu Pekk, Annika Uudelepp, Kristo Käärmann, Taavet Hinrikus, Jaak Roosaare, Kristel Kruustük ja veel 17 ettevõtlikku inimest.

Pangad ei võtnud vedu

Esiteks käivitasid nad madala tasuga teise ja kolmanda samba indeksfondid. On ju siililegi selge, et iga tasudeks makstud euro läheb maha kasvama pandud raha tootlusest.

Tuleva ühe asutaja ja fondijuhi Tõnu Pekki sõnul käidi alguses ka pankade jutul ideega luua madalama tasuga pensionifondid, kes aga väitsid, et see pole võimalik. „Meie näitasime, et saame. Tuleb lihtsalt raha kulutada ainult neile tegevustele, mis kogujatele väärtust loovad, mitte inimeste tarbetule fondist-fondi jooksutamisele. Pangad kulutavad aastas miljoneid eurosid, et nende ärimaht püsiks paigal,“ ütleb Pekk.

Nüüd on pilt parem, sest koguja saab valida ka pankade indeksfondide vahel. Ettevõtja ja investor Taavi Kotka on öelnud: „Tuleva ühistu muutis tervet ühiskonda. Võitsid ka need, kes olid teistes fondides, sest tasud tulid alla“.

Nii on ärksate inimeste eestvedamisel raputatud kogu pensionimaastikku. „Kaheksa aastat turul olnud pensioniindeksfondid on korraldanud revolutsiooni, mis peaks julgustama iga pensionikogujat sissemaksetest loobumise asemel hoopis neid suurendama. Oma saatus vanaduses on nüüd päriselt võimalik enda kätte võtta,“ kirjutas Äripäev1 hiljutises juhtkirjas.

Kogujate hääl laua taha

Kui Tuleva loodi, oli märgata murettekitavat trendi – pensioniteemalised otsused ja seadusandlikud muudatused tehti ümarlaudades, kus ei istunud laua taga ühtki pensionikogujate esindajat. Seda otsustati muuta, et aidata kaasa kogu pensionisüsteemi paremaks tegemisele. Kõik kogujad peaksid saama oma vara paremini ja tulemuslikumalt kasvatada.

Näiteks tuleb nüüd pensionifondide tasudest ausalt ja läbipaistvalt rääkida, mitte peita seda infot prospekti või kajastada avalikult vaid osaliselt. Samuti ei tohi nüüd võtta fondivalitsejad enam teise samba fondist väljumise tasu, kui koguja soovib näiteks fondi vahetada. Ja veel ühe olulise muudatusena loositakse nüüd noored automaatselt madalate tasudega indeksfondi.

Tähtaeg kukub

II pensionisamba fondi saab muuta kolm korda aastas. Juba 31. juulil ongi järgmine tähtaeg. Kuigi vahetamine on väga lihtne, kiire ja tasuta, ei tasu seda teha kergekäeliselt mõnes kaubanduskeskuses müügimehe meelitusel.

Samas ei tasu ka otsust pidevalt edasi lükata, kuna see tundub tüütu. Aeg on koguja parim sõber, mistõttu tasub teine sammas enda jaoks tööle panna, et hoolitseda nii enda ja oma lähedaste rahalise heaolu eest. Siit leiad juhendi, miks ja kuidas koos Tulevaga koos koguda.

Finantsteenust pakub Tuleva Fondid AS. Tutvu pensionifondi tingimuste, prospekti ja põhiteabega aadressil tuleva.ee ning küsi nõu asjatundjalt tuleva@tuleva.ee või 644 5100. Mineviku tootlus ei taga sarnast tootlust tulevikus. Palun pane tähele, et Tuleva ühistu, Tuleva fondivalitseja ega Tuleva töötajad ei anna sulle investeerimisnõu ega saakski anda, sest me ei ole taotlenud investeerimisnõustamise tegevusluba. Anname alati endast parima, et jagada sinuga ausalt ja arusaadavalt infot, mida arvesse võttes saad ise otsustada.

Jaga
Kommentaarid