Raul Eamets: inimestel raha on, aga ostusoove lükatakse edasi
(27)Täna avaldatud statistikast nähtub, et jaekaubanduse mahud on võrreldes eelmise aasta sama ajaga vähenenud 5%, kirjutab Bigbanki peaökonomist Raul Eamets.
Enim mõjutas müügimahtude vähenemist tööstuskaupade müügimahu vähenemine. Märkimisväärne on seejuures just kodumasinate ja ehituskaupade müügimahu 16 protsendiline vähenemine. Samas suurusjärgus vähenesid riiete ja jalatsite müüginumbrid.
Kui riideid ja ka jalatseid võib lugeda nö igapäevakaupadeks, sest kõik, mis liigub, see ka kulub, siis kodumasinate ja ehituskaupade müügimahtude vähenemine viitab pigem sellele, et suurem osa majapidamisi on hetkel võtnud tuleviku suhtes äraootava seisukoha. Oodatakse, mis hakkab majanduses juhtuma sügisel, loodetakse positiivset uudiste voogu. Teine põhjus on tõenäoliselt ka säästmine puhkuseperioodiks. Tööturu seis on jätkuvalt hea ja aasta algusega võrreldes on inimeste hoiused kasvanud ligi 700 miljoni euro võrra. Seega raha nagu on, aga kulutatakse seda vähem. Just kodumasinate ja ehituskaupade müügi vähenemine viitab sellele, et kallimate kestvuskaupade ost on pandud ootele ja ilmselt on edasi lükatud mitte nii hädavajalikud remonditegevused.
Eeldatakse, et sügis toob rohkem positiivseid uudiseid ning siis võib ka jälle rohkem kulutama hakata. Prognoosida võib, et sügise jooksul saame näha ka väiksemat sorti tarbimisbuumi, sest järgmine aasta suureneb tulumaks, mis jätab inimestele vähem raha kätte ning käibemaksu tõus suurendab hinnataset. Seega suuremaid oste pole majanduslikult kasulik järgmisse aastasse lükata.