Hankele laekus 5 pakkumist Eesti ettevõtetelt Enefit AS, Elektrum Eesti OÜ, Baltic Energy Partners OÜ, AS Eesti Gaas ja AS Alexela. Hanke võitja pakkumus oli 83,25 €/MWh, millele lisandub käibemaks.

Hanke eesmärk on suurendada taastuvelektri kasutust avalikus sektoris ja vähendada riigiasutuste energiakulude suuri hinnakõikumisi järgneva kahe aasta jooksul. Elektriostu lepingud sõlmitakse fikseeritud hinnaga, kogumahus 35 GWh aastas, mis moodustab ligi poole kogu Riigi Kinnisvara hoonete tarbitavast elektrist. Ülejäänud osa vajalikust elektrist kavandab Riigi Kinnisvara kahe järgneva aasta jooksul osta börsihinnaga.

Kliimaminister Yoko Alenderi sõnul on taastuvelektrile üleminek avalikus sektoris oluline etapp.

„Taastuvenergiale üleminek on vajalik Eesti majanduse konkurentsivõime suurendamiseks ja kulude kokkuhoidmiseks. Taastuvenergia on kõige odavam energiaallikas,“ sõnas kliimaminister. „Meie energiavarustus muutub iga aastaga aina kestlikumaks. Juba selle aasta teises kvartalis moodustas taastuvelekter pea poole tarbimisest ning aastaks 2030 peab taastuvelekter katma kogu riigi aastasest elektritarbimisest.“

Riigi Kinnisvara energiateenuste ja toimepidevuse juhi Taavi Janno kinnitusel aitab roheelektri hange suurendada taastuvenergia osakaalu avaliku sektori kasutuses olevates hoonetes, vähendades seeläbi riigiasutuste keskkonnajalajälge ja toetades Eesti Vabariigi kliimaeesmärke. Lisaks aitab elektrihinna fikseerimine kaasa kulude stabiliseerimisele ja lihtsustab riigiasutuste eelarvete planeerimist.

Baltic Energy Partnersi juhatuse liikme Marko Alliksoni sõnul on Eestis on vähe suuri elektritarbijaid ja on positiivne, et Riigi Kinnisvara oma hallatavate asutuste elektritarbimist koondades pakub taastuvenergiatootjatele võimalusi hindade fikseerimiseks.

Hankega ostetav elekter peab olema pärit taastuvatest allikatest – vesi, tuul, päike, laine, tõus ja mõõn, maasoojus, prügilagaas, heitvee puhastamisel eralduv gaas, biogaas või biomass.

Avaliku sektori elektritarbimine moodustab ligikaudu kümnendiku kogu Eestis tarbitud elektrist. Valitsuse otsusel on alustatud riigiasutuste etapiviisilist üleminekut taastuvelektri kasutusele, et jõuda 2030. aastaks seatud eesmärgini katta kogu riigi aastane elektrienergia tarbimine täielikult taastuvelektriga. Riigi Kinnisvara korraldatud rohehange aitab kaasa selle eesmärgi saavutamisele.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena