Eesti elektrivõrgu läbilaskevõime on ammendumas ja muutunud tarbimisharjumused nõuavad tulevikus tunduvalt võimsamat võrku. Praegu kehtiv võrgutasude metoodika ja liitumiste hinnakujundus ei võimalda uusi liitumisi soodustavaid investeeringuid Elektrilevil enam soovitud mahus teostada. Elektrilevi otsib koostöös kliimaministeeriumi ja konkurentsiametiga võimalusi täna kehtiva metoodika ümberkujundamiseks ning seeläbi ka liitumiste kättesaadavuse parendamiseks.

Praegune hind ei kata kulusid

Praeguse hinnaga liitumisteenuste analüüsi andmetest on näha, et kehtiv amprihind ei ole katnud liitumisinvesteeringute põhjendatud kulusid ei möödunud ega sel aastal valminud liitumislepingute puhul. Selleks, et võimaldada jätkuvalt elektrivõrguga liitumisi alates 1. septembrist 2024, tõuseb Elektrilevi liitumistasu aluseks olev amprihind madalpingel liitumisel kindlaksmääratud piirkonnas ehk kuni 400 meetri raadiuses alajaamast seniselt 226,23 eurolt 331,15 euroni ilma käibemaksuta. Alajaamast kaugemal kui 400 meetrit on liitumistasu jätkuvalt tegelike kulude põhine.

Antud muudatus ei mõjuta kliente, kes on liitumistaotluse esitanud enne 1. septembrit 2024 ega neid, kelle liitumine on juba valmimas või lepingupakkumist ootamas. Uus hind rakendub alates sellest kuupäevast laekunud liitumistaotluste alusel tehtavatele liitumispakkumistele.

Koostöö kliimaministeeriumi ja konkurentsiametiga

Praegu kehtiva metoodika alusel kooskõlastatud võrgutasu ei võimalda täiel määral arvestada elektrifitseerimisega seotud eesmärkide elluviimiseks vajalike läbilaskevõimet suurendavate investeeringute vajadustega. Nimetatud investeeringute kulu kajastub seega liitumistasudes, millest tulenevalt kasvavad oluliselt nii tarbimise kui tootmise liitumistega seotud kulud.

„Elektrilevi on oma arengukavas ka välja toonud lahendused, kui tänast võrgutasude arvutamise metoodikat muudetakse selliselt, mis võimaldaks Elektrilevil võrku edasi arendada ja liitujal jääks kanda vaid konkreetse liitumispunkti väljaehitamisega seotud kulud ning Elektrilevil on siis võimalus amprihinda jätkuvalt madalal tasemel hoida. Otsime koostöös kliimaministeeriumi ja konkurentsiametiga võimalusi täna kehtiva metoodika ümberkujundamiseks ja seeläbi ka liitumiste kättesaadavuse parendamiseks,“ selgitas Elektrilevi juhatuse liige Ardi Ratassepp.

Elektrivõrku tuleb järjepidevalt investeerida

Elektrilevi eesmärk on tagada kvaliteetne võrguteenus võimalikult soodsa hinnaga. Selleks peab Elektrilevi investeerima sinna, kus investeeringute mõju töökindluse kasvule on suurim. Viimastel aastatel on aga liitumistega seotud kulud kasvanud kiiremini kui liitumiste tulud, mistõttu on Elektrilevi pidanud suunama üha rohkem investeeringute raha just liitumiste välja ehitamiseks.

Tagamaks õiglasemat kulude jaotumist liitumislepingute ja võrgulepingute täitmisel, on vajalik liitumiste maksumuse muutus. „Võrguteenuse tagamiseks tuleb elektrivõrku järjepidevalt investeerida. Amprihinda muutmata puuduks Elektrilevil võimalus teostada talle seadusega pandud arenduskohustust, kuna kehtiva metoodika alusel võrgutasu ei taga piisavalt vahendeid liitumistega seotud arenduskohustuse täitmiseks,“ lisas Ratassepp.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena