„Riigi võlakirjade pakkumine Eesti jaeinvestorile on väga positiivne, sest pakub väikeinvestoritele täiendavat investeerimisvõimalust ning toetab kohaliku kapitalituru arengut. Võlakirjade pealt Eesti inimestele makstav intress annab oma panuse, et toetada kohaliku majanduse arengut laiemalt,“ räägib panga juht.

Turvalisus

„Kuna tegemist on riigi pakutavate võlakirjadega, siis turvalisuse seisukohast on need võrreldavad kohalike pankade hoiustega, sest ka kohalike pankade hoiused on kuni 100 000 euro mahus tagatud riigi tagatisfondi poolt iga hoiustaja kohta igas pangas,“ selgitab Kalvet.

Teenitav intressitulu

Kindlasti tuleks tähelepanu pöörata teenitavale intressile. „Tänasel päeval tasub kaaluda nii riigi võlakirjade pakkumist, mis garanteerib intressi 3,3% aastas kahe aasta jooksul, kui uurida ka pankade hoiuste erinevate perioodide intresse,“ ütleb Kalvet. „Hoiuintresside tippaeg jäi küll eelmisse aastasse, kuid ka nüüd leiab pankades hoiuperioode, kus intressid ulatuvad 4% lähedale,“ toob Kalvet näiteks.

Tulumaks

Tulumaksu osas erinevusi hoiustel ja võlakirjadel ei ole. Mõlemal juhul arvestatakse tulumaks väljamaksel maha, kui just tegemist ei ole investeerimiskontoga, mille puhul tuleb teha eraldi avaldus ning sel juhul tulumaksu maha ei arvestata.

Erinevad tasud

Tähtajaliste hoiuste puhul hoiustamise või lepingu sõlmimise tasusid pangad enamasti ei võta. Arvestama peab, et tähtajalisel hoiusel on raha kokkulepitud perioodil pangas kinni, ennetähtaegse katkestamise puhul kaotab hoiustaja üldjuhul juba teenitud intressi.

„Võlakirjade puhul on riigile välja laenatud raha samuti kindlaks perioodiks kinni, kuid nendega saab kaubelda. Samas võivad kauplemisega kaasneda kauplemistasud ning müügihind võib ajas muutuda. Ka tuleb võlakirjade puhul arvestada vajadusega avada väärtpaberikonto, mis tähendab samuti mõnevõrra rohkem asjaajamist,“ nimetab Kalvet.

Kokkuvõttes soovitab Holm panga juht igal inimesel teha põhjalik kodutöö ja analüüsida erinevate investeerimisvõimalustega kaasnevaid plusse ja miinuseid ning vajadusel pidada nõu asjatundjaga, et leida endale parim lahendus. Finantsotsuseid ei tohiks kunagi kergelt teha.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena