„Kui selle aasta esimese seitsme kuuga ja ilma täieliku tollikontrollita tuvastasime keskmiselt 22 rikkumist päevas, siis tänaseks koos täieliku tollikontrolli rakendamisega rikkumiste arv kukkunud 18ni. See näitab, et täieliku tollikontrolli sisseviimisel oli piiriületajatele selge ennetav sõnum,“ ütles Ursula Riimaa, Maksu- ja Tolliameti peadirektori asetäitja tolli alal. „Rikkumiste arv on küll vähenenud, kuid jätkuvalt murettekitavalt suur ning tolliametnikud töötavad iga päev nii kaupade kontrollimise kui teavitustegevustega.“

Kokku on viimase kuu ajaga Maksu- ja Tolliamet tuvastatud Narva piiripunktis 399 rikkumist, Luhamaal 100 ja Koidulas 84 rikkumist.

Riimaa sõnul oli üleminek täielikule tollikontrollile oluline samm, et tagada rahvusvaheliste sanktsioonide täitmine ning takistada keelatud kaupade, sealhulgas sõjapidamiseks kasutatavate esemete liikumist Venemaale. „Alates sanktsioonide rakendamisest on MTA tolliametnikud tõkestanud märkimisväärse hulga sanktsioonide all olevate kaupade Venemaale jõudmist. Sarnaselt varasemale on ka viimase kuu jooksul avastatud keelatud kaupadena tulirelvade osi ja tarvikuid, sõidukite ja masinate varuosasid, droonidele mõeldud akusid ja propelleri labasid, raadiovastuvõtjaid, veealuse kaamera, sukeldumisarvuti.“

Üritatakse eurosid Venemaale viia

Riimaa sõnul on piiripunktides kõige sagedamaks rikkumiseks jätkuvalt eurode Venemaale viimise katsed. „Euroopa Liidu liikmesriikide pangatähti on keelatud Venemaale viia ning kuigi Euroopa Komisjon on siinkohal toonud välja ka erandi võimalused ilma konkreetsete suurusjärkudeta, ei ole euro Venemaal ametlikuks maksevahendiks, mistõttu palume piiriületajatel sekelduste vältimiseks keskenduda kehtivale keelule, mitte erandile.“

Lisaks tuvastati selle kuu aja jooksul korduvrikkumisi, mitmeid kaubakoodidega eksimisi tollideklaratsioonil, dokumentide võltsimisi jmt. „Viimaste osas paistis eriti silma Luhamaa piiripunkt,“ tõi Riimaa välja ja rõhutas, et tahtlik sanktsioonide rikkumine on kuritegu, mille puhul viib kriminaalmenetluse läbi Kaitsepolitseiamet ning menetlust juhib prokuratuur.

MTA tuletab piiriületajatele meelde, et enne piiriületust tuleks hoolikalt tutvuda rahvusvaheliste sanktsioonide nõuetega, et vältida keelatud kaupade kaasa võtmist. Täiendavat teavet saab MTA kodulehelt või tolli klienditoe telefonilt. Lisaks, kuna täielik tollikontroll võtab varasemast riskipõhisest kontrollist rohkem aega, palub MTA varuda piiriületuseks senisest rohkem aega. Riimaa sõnul tähendab see näiteks seda, et kuigi suvepuhkuste aeg on lõppemas ning piiriületuste arv näitab langustrendi, tasub hilisõhtul Narva piiripunkti jõudes arvestada võimalusega, et piiri saab ületada alles hommikul. „Narva piiripunkt on avatud 7-23ni, Luhamaa ja Koidula piiripunktid on avatud ööpäevaringselt,“ selgitas Riimaa.

Kuni 8. augustini 2024 kontrollisid MTA tolliametnikud väljuval suunal üle piiri liikuvaid kaupu riskide põhiselt, mis hõlmas endas automaatset riskianalüüsi ning nii ametniku kui juhuvaliku alusel kontrolli suunamisi. Selliste meetoditega on alates 2022. aastast, mil kehtestati rahvusvahelised sanktsioonid ja algas täiemahuline sõda, läbi viidud üle 100 000 tollikontrolli ning avastatud üle 10 000 rikkumise. Lähtuvalt valitsuse otsusest ja MTA ohuhinnangust liiguti alates 8. augustist sujuvalt üle täielikule tollikontrollile.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena