Pärnu linn müüb odava hinnaga väärika ajalooga ehitismälestist
(12)Pärnu Linnavalitsus pani Varakeskus.ee oksjonikeskkonnas 235 000-eurose alghinnaga müüki Pärnu Linnakodaniku Maja, mis on säilinud läbi sõdade, põlengute ja purustuste ning on teadaolevalt kesklinna vanim rõhtpalkidest hoone.
Pärnus ei leidu palju hooneid, millele kinnitatud tahvlilt võib lugeda „Ehitismälestis“. Üks neist vähestest on Nikolai 8, mis ehitati aastatel 1738–1740. Hoone rajati keskaegse kivimaja müüridele ja anti valmimise järel linnakomandant Wilhelm Friedrich Vogdti kasutusse.
Komandandi ehk linnakodaniku maja on Pärnu kesklinna ainus säilinud hoone, millel on järsk viilkatus ja sõrestikviilud ning see on tunnistatud riiklikuks kultuurimälestiseks. Hoone ehitamise ajal kehtis Pärnus kivielamute püsitatmise keeld, sest ehitusmaterjali läks tarvis Peterburis. Püstlaudise sai hoone pool sajandit pärast valmimist.
Pärast Vogdti elasid majas veel mitme ameti esindajad: garnisoni sõjaväelased, kingsepp- ja lihunikmeistrid ning kaupmehed. Enne Teist maailmasõda kuulus Nikolai 8 pastorile ja ka Tartu ülikooli professorile.
Pärast sõda kujunes majast aastateks Eesti pimedate ühingu Pärnu keskus, kus valmistati harju, tööriideid ja muud nägemispuudega inimestele jõukohast toodangut. Hiljem hoiti juba tublisti amortiseerunud majas noorte tehnikute varustust ja tube kasutati laoruumidena.
Aastatel 1987–1988 hoone restaureeriti ja sinna kolis Pärnu linna kultuuriosakond. Komandandi kelder oli üleminekuajal üks Pärnu 100 baarist. Pärast baari sulgemist kolis 1998. aastal sinna Olaf Esna, kes järgmised veerand sajandit pidas seal oma antikvariaati.
Kultuuriosakond kolis välja 2000. aastal, seejärel tegutsesid hoones kontserdibüroo, festivalikeskus ja linnaorkestri juhtkond.
2003. aastal otsustati hoones eksponeerida materjale Pärnu omavalitsuse ajaloost. Maja avati külastajatele 2. juunil 2004 ja linnaelanike ettepanekute põhjal otsustati see nimetada Pärnu linnakodaniku majaks.
Linnakodaniku majas sai tutvuda Pärnu ajaloo ja inimestega. Avatud olid näitused Pärnu linnaga seotud olulisemate persoonide hansa- ja sõpruslinnade kohta. Linnajuhid võtsid seal sageli vastu külalisi, samas toimusid eri tähtsündmused ja pidulikud koosolekud.
Pärnu linnavalitsuse avalike suhete teenistuse juhataja Anu Juurmaa-Saks rääkis, et otsus hoone oksjonile panna tehti juunis. „Kinnisasjad, mis ei ole vajalikud linna ülesannete täitmiseks, võõrandatakse. Peale selle vajab hoone investeeringuid,“ põhjendas ta müügiotsust.