Linna eelarvetulud olid seeläbi nii suures ülejäägis, et linnavolikogu otsustas osta pea miljoni euro eest aktsiaid juurde. Seejuures ei ole tegu mõne suurlinnaga – 20 000 elanikuga Kurikka on Eestis võrreldav Viljandiga.

Kuigi Kurikka linna aktsiaportfelli väärtus ulatub aga juba sadadesse miljonitesse eurodesse, ei ürita linn siiski seeläbi rikastuda, vaid tagada elanike heaolu, ütles linnavolikogu esimees Olavi Kandolin Ilta-Sanomatele. „Eesmärk on kindlustada kurikkalaste, eriti noorte ja laste tulevik. Tänu sellele suudab Kurikka pakkuda paremat teenuste taset, kui muidu oleks võimalik,“ selgitas Kandolin.

Dividenditulu võimaldab linnal pakkuda näiteks tasuta alusharidust kõigile lastele, juhendatud jõusaalitreeninguid pensionäridele, teha suuri investeeringuid infrastruktuuri ja ülal pidada kolme gümnaasiumit.

Kohalike maksude määr Kurikkas on 8,4%, mis on Lõuna-Pohjanmaa maakonnas madalaim. Linna arvutuste kohaselt on dividenditulud võimaldanud hoida kohalikku maksumäära 3,5 protsendipunkti võrra madalamal.

Dividenditulud lihtsustavad omavalitsuse majandamist

Aktsiaportfell toob linna kassasse tänaseks sedavõrd palju dividende, et need moodustavad 13,4 protsenti linna tuludest. Kurikka linn on nii Soome energiaettevõtte Fortum kui ka naftafirma Neste suuruselt kuues omanik. Kandolini sõnul on aastatuhande vahetusest saadik dividende kokku laekunud umbes 150 miljonit eurot.

Dividenditulud lihtsustavad märkimisväärselt omavalitsuse majandamist, eriti arvestades, et 20 000 elanikuga linn võitleb sarnaste rahvastikuprobleemidega, nagu enamik Soome maapiirkondi. „Ilma nende dividendilaekumisteta oleksid väljakutsed palju suuremad,“ tunnistas Kandolin.

Kurikka strateegia üheks osaks on väärtpabereid mitte müüa, vaid teenida ainult dividendidelt. Nii on toimitud ka viimastel aastatel, hoolimata Fortumi ja Neste aktsiate väärtuse langusest. „Otsustajatel ei tohi käed värisema hakata, kui portfelli väärtus sada miljonit langeb. Pea tuleb külmana hoida,“ rõhutas Kandolin.

Linn ei kasuta välist portfellihaldajat. Tegutsetakse n-ö ankurinvestorina, kes järgib osta-ja-hoia strateegiat. „Aktsiaturgudel on lihtne kaotada sada miljonit. Kui küsid kümnelt eksperdilt nõu, saad väga erinevaid soovitusi. Me ei mängi sellega,“ selgitas Kandolin.

13 miljonit eurot tulu aastas

Eelmisel aastal otsustas Kurikka linnavolikogu siiski oma investeerimisstrateegiat mõnevõrra muuta ja hajutada osalusi. Kui varem koosnes linna portfell vaid Fortumist ja Nestest, siis aastavahetusel ostis Kurikka seitsme erineva ettevõtte aktsiaid kokku 700 000 euro eest. Hiljuti otsustas linnavolikogu teha veel ühe 855 000 euro suuruse aktsiaostu.

Ühine aktsiaportfell on Ilta-Sanomate kirjeldusel linnas sageli ka jutuaineks. Kandolini sõnul on see muutnud kurikkalased agarateks börsivaatlejateks. Enamik suhtub pikaajalisesse portfelli positiivselt, kuigi vahel kõlab ka kriitikat. „Linnal on mitu korda soovitatud müüa ja hajutada seda portfelli. Aga 13 miljonit eurot aastast tulu – see on end õigustanud strateegia,“ võttis Kandolin kokku.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena