Valmis põhjalik kava Eesti ühe kõige olulisema maksusüsteemi ajakohastamiseks
(12)Maksu- ja tolliameti (MTA), rahandusministeeriumi Infotehnoloogiakeskuse (RmIT), Ernst & Young Baltic (EY) ja Cybernetica koostöö tulemusel valmis detailne kava maksukohustuslaste registri (MKR) ajakohastamiseks.
Projekti eesmärk oli kaardistada süsteemi seisukord ja luua konkreetsed juhtnöörid, kuidas edaspidi tagada maksumaksjatele veelgi lihtsamad, mugavamad ja tulevikukindlamad teenused. Registrile toetuvad riigi maksusüsteemi ja teiste riigiasutuste jaoks tähtsad teenused.
Vajadus maksusüsteemide uuendamise järele tugineb kasutusel oleva süsteemi keerukusest ja tehnilisest jäikusest, mis raskendab jooksvaid hooldustöid ja uuenduste tegemist. Valminud plaan annab sisendi edasisteks arendusteks, hõlmates endas mitmeid raporteid, sh diagnostika ja arhitektuuri analüüse, üleminekustrateegiaid vanalt registrilt uuele, äriplaani ja rakenduskava. Teekaardi rakendamine annab MTA-le parema registri haldamise ja uuendamise võimekuse ja vähendab RmIT-i koormust, mis kaasneb praeguse tehniliselt keeruka süsteemi arendamise ja ülalpidamisega.
Vajalik muutus
„Teadmine ja võimekus arendada suuri infosüsteeme moodulitena on maksu- ja tolliametile väga oluline, kuna see võimaldab suuremat arenduskiirust, vähendab süsteemide omavahelist sõltuvust ning leevendab halduskoormust. Meie plaan on alustada teekaardi elluviimisega koheselt ja see on ka oluline samm MTA infosüsteemide üleminekul pilvekeskkonda, võimaldades suuremat paindlikkust, laiendatavust ja asukohast sõltumatut toimimist,“ sõnas MTA arendusosakonna juhataja Alvar Pihlapuu.
„Cybernetical on pikaajaline kogemus keeruliste ja tugevate turvanõuetega infosüsteemide arendamises. See võimaldas meil pakkuda välja realistliku monoliitse infosüsteemi tükeldamise kava ja strateegia ning uue infosüsteemide arhitektuuri,“ ütles Cybernetica maksu- ja tolliinfosüsteemide osakonnajuht Anu Pedosk. „Projekti läbiviimist toetas pikaajaline koostöö Eesti Maksu- ja Tolliametiga, tänu millele on meil hea ülevaade kasutusel olevatest süsteemidest ja nendega seotud vajadustest, need teadmised hõlbustasid igal sammul teekaardi loomist.“
„Pea kaks aastat kestnud projekt andis tervikliku sissevaate ühte Eesti riigi toimimise jaoks olulisemasse infosüsteemi nii ärilisest, tehnoloogilisest kui finantsvaatest. Valminud teekaart MKR-i komponentarhitektuurile üleviimiseks on ambitsioonikas ja eeldab märkimisväärseid investeeringuid, kuid peaks pikas perspektiivis tagama paindlikuma ja efektiivsema süsteemi arenduse ja haldamise. Mitmeaastane analüüside ja arenduste programm annab ühtlasi suurepärase võimaluse asendada projektipõhine rahastamine püsiva MKR-i ökosüsteemi rahastamisega,“ ütles Siim Aben, Ernst & Young Baltic konsultatsiooniosakonna partner.
„Valminud teekaart on heaks aluseks teenuste muudatuste planeerimisel ja arendamisel ning võimaldab järk-järgult võtta kasutusele väljapakutud kaasaaegsed tehnoloogilised lahendused,“ ütles RmIT-i maksu- ja tolliteenuste osakonna juhataja Marko Mäe.
Tegemist on Euroopa Liidu reformide ettevalmistamise rahastust (TSI) finantseeritud projektiga, mida haldab Euroopa Komisjoni struktuurireformide toe peadirektoraat (DG REFORM).