Kinnisvara24 portaali tegevjuhi Urmas Uibomäe sõnul on tänavu septembris tehtud märgatavalt rohkem ka ostu-müügitehinguid Tallinna „mägedes“, lisaks on tehinguaktiivsus suurenenud Viljandis, Kohtla-Järvel ja Pärnus, mis viitab kinnisvaraturu tasapisi taastumisele.

Tehingute arv on aastaga selgelt kasvanud

Vaatamata sellele on viimastel kuudel turg püsinud suhteliselt staatiline. Septembris sõlmiti Eestis kokku 1847 korteri ostu-müügitehingut, mis on paar protsenti vähem kui augustis. Samas on tehingute arv aastataguse ajaga võrreldes siiski selgelt kasvanud. „Tundub, et turu langustsükkel jõudis oma madalpunkti eelmisel aastal ning edaspidi on oodata positiivseid arenguid,“ märkis Uibomäe.

Kinnisvara24 portaali statistika kohaselt on korteripakkumiste arv kasvanud praktiliselt kõikjal Eestis. Tallinnas on enim kortereid lisandunud müüki Kristiine linnaosas, kus pakkumiste arv on tõusnud 106%. Suur kasvu on näha ka Põhja-Tallinnas (88%) ja Lasnamäel (79%). Suuremates linnades on Kohtla-Järvel pakkumiste arv tõusnud 75,8% ja Pärnus 62%. Tartus ja Narvas on pakkumiste juurdekasv olnud tagasihoidlikum, vastavalt 24% ja 14%.

Nendes kahes linnas on ka tehingute arv võrreldes eelmise aasta septembriga langenud – Tartus 5% ja Narvas 23%. Tallinna linnaosadest toimus suurim tehingute arvu langus Nõmmel (–54%). Samas tehti kõige rohkem tehinguid Lasnamäel ja Mustamäel. Mujal ei ole pakkumiste arvu kasv toonud kaasa märkimisväärset ostuaktiivsust.

Omanike hinnaootused on mõnel pool liiga kõrged

Aastataguse ajaga võrreldes on müügipakkumiste ruutmeetrihind langenud enamikus Tallinna linnaosades ja suuremates Eesti linnades. Suurimad langused on toimunud Haaberstis, Lasnamäel ja Mustamäel ning linnadest Pärnus, Tartus ja Narvas. Seevastu Pirita, Põhja-Tallinna, Kristiine linnaosas, Kohtla-Järvel ja Viljandis on müüjad korterite eest küsimas kõrgemat hinda kui aasta tagasi.

Pirital on keskmine ruutmeetrihind tõusnud koguni 10%, kuigi tehinguhinnad on jäänud praktiliselt mullusele tasemele. Nõmmel, Põhja-Tallinnas ja Lasnamäel tehakse tehinguid aga odavama hinnaga – näiteks Nõmmel on keskmine ruutmeetrihind langenud üle 13% ja Põhja-Tallinnas 9%.

„Põhja-Tallinna, Pirita ja Nõmme korterite keskmine ruutmeetrihind on jõudnud tasemele, kus ostjate leidmine on keeruline,“ tõdes Uibomäe. Nendes piirkondades on korteripakkumiste arv paljuski tänu uusarendustele märgatavalt suurenenud, kuid omanike ootused hindade osas on tihti turu tegelikkusest kõrgemad. Näiteks Põhja-Tallinna ja Pirita korteriomanikud loodavad saada oma varade eest kõrgemat hinda, kuid ostjad ei ole valmis selliseid summasid maksma.

Müüjate ootused on turu tegelikust olukorrast eriti suurel määral paigast ära Kohtla-Järvel ja Narvas. Kohtla-Järvel oli kinnisvarapakkumiste ja tegelike tehinguhindade erinevus lausa 109%, Narvas aga 33%. Tartus seevastu on müügipakkumiste keskmine ruutmeetrihind 5% madalam kui tegelike tehingute hinnad.