„Ministeeriumi arvutused näitavad, et pakendite turulelaskmise aktsiis võib supipurgi või piimapaki hinda tõsta kordades vähem kui ühe eurosendi võrra. Ometi ei saa välistada, et marginaalse mõjuga aktsiisi taustal tõstavad toidutootjad hinda märksa suuremal määral ja see lööks praegu kõige nõrgemaid ühiskonnaliikmeid,“ ütles taristuminister Vladimir Svet. „Seepärast võin juba praegu öelda, et jäätmereformi käigus riik ei muuda praegust pakendiaktsiisi. Praeguses keerulises olukorras kehtestab riik julgeolekumaksu ning peame tagama, et rahva toimetulek ei saa sellest haavata,“ ütles Svet.

Eesmärk on suunata rohkem jäätmeid ringlusse

Minister lisas, et siiski ei tähenda see, et probleemi pole, sest tooteid pakendatakse järjest enam ning plastpakendite maht on kümne aasta jooksul kasvanud Euroopas 19 protsenti ja Eestis 23 protsenti. „Pakendikoguste vähendamise võimalus on erinevate toodete puhul erinev, eeskätt kergesti riknevate toiduainete puhul. Lisaks tõstatub posti teel tellitud kauba puhul ka võimaliku ebavõrdse kohtlemise küsimus. Lähikuudel jätkuvad arutelud tootjatega, kuidas vähendada jõulisemalt ühekordsete joogitopside ja toidukarpide koguseid. Kahtlemata aitab pakendeid kestlikumaks muuta ka peagi avanev 10 miljoni euro suurune pakendite ümberdisainimise toetus,“ lisas Svet.

Jäätmereformiga ühtlustatakse jäätmete liigiti kogumise praktika linnades üle Eesti ning suunatakse rohkem jäätmeid ringlusse. Eesti kodudes tekib aastas sadu tuhandeid tonne materjale, mida saaks parema liigiti kogumise korral uuesti kasutada. Praegu põletatakse suur osa sellest olmeprügina ära või viiakse prügimäele, raisates ressursse ning tekitades negatiivset keskkonnamõju.

Delfi Ärileht kirjutas täna, et kliimaministeerium soovib muuta pakendiaktsiisi süsteemi, mis tooks ettevõtjatele täiendava maksukohustuse. Kõik Ärilehega suhelnud toidutootjad tõdesid, et maksumuudatus tooks kaasa veelgi kõrgemad toiduhinnad. Loe pikemalt SIIT.