Eesti startup-ökosüsteemi platvormi andmetel tegutses Eesti idusektoris oktoobri alguse seisuga 1608 ettevõtet. Neist suurima käibe tegid tänavu kolme kvartaliga Bolt (984 miljonit eurot), Pipedrive (203 miljonit eurot), Veriff (76,7 miljonit eurot), Yolo (49 miljonit eurot) ja Playtech (42 miljonit eurot).

Startup Estonia süvatehnoloogia valdkonna projektijuht Vaido Mikheim tõi välja, et idusektori käive kasvas aasta kolme kvartaliga võrreldes mullu sama perioodiga 10%, samas kõigi Eesti maksukohuslaste käive on samal ajal hoopis vähenenud 2,5% võrra. „Eesti idusektor on selgelt suuna võtnud efektiivsuse kasvule ning on muutunud majandusoludega väga hästi kohanenud. Paar aastat tagasi oli peamiseks eesmärgiks agressiivne kasv, siis nüüdseks ollakse laienedes konservatiivsemad ning eesmärgiks on kasumisse jõudmine. Arvestades Eesti ja globaalse majanduse trende on tegemist äriliselt igati mõistliku strateegiaga, mis võimaldab Eesti idusektoril kasvada ka ebastabiilse majanduse oludes,“ sõnas Mikheim.

Sellel aastal on Eesti idusektori ettevõtted seni kaasanud 302,7 miljonit eurot investeeringuid. Seda on 1,5 korda rohkem, kui mullu samal ajal. Kokku on tänavu sõlmitud 49 tehingut keskmise suurusega 6,2 miljonit eurot, kuid kolme tehingu mahtu ei ole avalikustatud. Vähemalt miljon euro suuruseid investeeringuid on kaasanud 25 idusektori ettevõtet. Võrdluseks, mullu samal perioodil oli investeeringute maht 199 miljonit eurot, toimus 49 tehingut keskmise suurusega 4 miljonit eurot ning miljonist suuremaid tehinguid oli sõlmitud 24.

„Kaasatud investeerimistehingute suurus on tänavu pöördunud selgelt kasvule ning kuigi paari aasta tagune tase ei ole saavutatud, on tegemist väga tugeva tulemusega, mis on muutunud majandusoludes ootuspärane. Kui veel mõni aasta tagasi mõjutasid investeeringute statistikat tugevalt kaks-kolm suurtehingut, siis praegu jõuab üha suurem hulk iduettevõtteid hilisema faasi investeeringute kaasamiseni - see näitab nii meie idusektori kui ka idufirmade küpsust ja kvaliteeti,“ ütles Mikheim.

Suurimad investeeringud on tänavu kaasanud Starship Technologies (90 miljonit eurot), Stargate Hydrogen (42 miljonit eurot), Elcogen (30 miljonit eurot), Tuum (25 miljonit eurot), Pactum (18,4 miljonit eurot) ja Bot Guard (12 miljonit eurot).

Tänavu on toimunud ka kaheksa iduettevõtete müüki ehk exit´it, sh kolmandas kvartalis ja oktoobris on müügitehinguni jõudnud koguni neli iduettevõtet. Juulis ostis Saksamaa digitaalne maksude esitamise platvorm Taxfix Eesti iduettevõtte TaxScouts. Augustis omandas Swedbank Tallinnas tegutseva finantstehnoloogia ettevõtte Paywerk. Septembris ühines tehisintellekti valdkonnas tegutsev iduettevõtte Wisnio Assessio Grupiga ning oktoobris omandas Suurbritannia finantstehnoloogiate valdkonnas tegutsev Pockit iduettevõtte Monese.

Eesti idusektori statistika hõlmab nii iduettevõtteid selle klassikalises definitsioonis kui ka üle kümne aasta vanuseid ja müügitehinguni jõudnud Eestis tegutsevaid kiire kasvuga innovaatilisi tehnoloogia- ja kasvuettevõtteid. Startup Estonia juhib tähelepanu, et ülaltoodud Eesti idusektori ettevõtete käibe andmete puhul on tegemist käibemaksukohuslase esitatud käibedeklaratsioonide alusel Maksu- ja Tolliameti poolt kvartaalselt avaldatud andmetega ning need ei ole võrreldavad majandusaasta aruande andmetega.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena