„Kõigil Schneider Electricu töötajatel on võrdsed võimalused karjääri arendamiseks, kuid igaüks peab ise otsustama, millises suunas ta oma karjääri soovib arendada,“ ütles Iveta Sakne, Schneider Electricu Riia tehase personalipartner. Huvitav fakt: Schneider Electricu Riia tehases töötab rohkem naisi kui mehi. Sellele on ka loogiline seletus: protsessides, mis ei ole automatiseeritud, on lisaks teadmistele väga oluline ka käeline osavus.

Aitab eelarvamustest!

„Mõte, et poistest peavad saama insenerid ja tüdrukutest õpetajad, on ammu aegunud. Me toetame ja julgustame tüdrukuid oma meeskonnaga liituma. Ettevõttes on palju häid näiteid, mis näitavad, et tehnikateadusi ja elektroonikat õppinud naised ei tule siia mitte ainult praktikale, vaid jäävad siia ja jätkavad karjääri insenerina erinevates tootmisprotsessides,“ lisas Sakne.

Iga eduka ettevõtte aluseks on tugev ja motiveeritud meeskond ning Schneider Electricu visioon on pakkuda igale töötajale ühtekuuluvustunnet. Kaasava keskkonna loomiseks, mis põhineb vastastikusel austusel ja usaldusel, on vaja teha palju tööd.

„Meie jaoks on oluline luua keskkond, kus töötajad saavad vabalt väljendada oma seisukohti ja ideid erinevate igapäevaste protsesside parandamiseks, sest kõik kuulatakse ära. Tahan julgustada tüdrukuid mitte kartma õppida tehnikateadusi ja valima tootmise ning inseneriteadusega seotud elukutseid, sest Schneider Electricus hinnatakse kõiki võrdselt,“ lisas ta.

Iveta Sakne, Riia tehase personalipartner

Naised – paljutõotavad insenerid

Agnese Plone õppis Riia Tehnikaülikoolis telemaatikat ja elektroonilisi transpordisüsteeme. Schneider Electricu Riia tehases on ta töötanud umbes aasta ja praegu on ta katseinsener, kelle ülesanne on testide läbiviimine ja järelevalve, et tagada toodete funktsionaalsus ja vastavus kvaliteedinõuetele.

Kõige rohkem hindab ta oma töös oskusi ja teadmisi, mida saab omandada, töötades suures rahvusvahelises ettevõttes. „Siin töötamine on minu teadmisi palju laiendanud. Kui varem olin rohkem elektroonikale orienteeritud, siis nüüd olen omandanud parema arusaamise IT- ja mehaanilistest protsessidest, mis on seadmete tööks hädavajalikud,“ jagas Agnese.

Tema kogemuse kohaselt ei ole Schneider Electricus, kus inimesed ei hinda üksteist mitte selle järgi, kas oled naine või mees, vaid selle järgi, millist tööd teed, sugu oluline. Ka karjääriarengu võimalused on laiad ja kõigile võrdsed. Igaüks otsustab ise, kuidas neid võimalusi kasutada. „Ma näen kolleege, kes olid varem samal positsioonil nagu mina praegu, ja võin kindlalt öelda, et on olemas võimalused areneda ja liikuda järgmisele tasemele,“ ütles Agnese.

Agnese Plone, Riia tehase katseinsener

Maija Teivāne, meetodite insener, kinnitas Plone’i arvamust karjäärivõimaluste kohta. „Ma arvan, et see on väga hea näitaja, et olen aasta jooksul juba kaks korda ametikohta vahetanud. Nüüd olen ma insener ja see on väga selge märk, et siin on võimalused kõigile,“ ütles Maija.

Ta õppis Läti Ülikoolis tööstustehnikat ja juhtimist. Maija alustas oma karjääri Schneider Electricu tehases praktikandina, seejärel sai temast meetodite abiinsener ja nüüd on ta ise insener. „Mulle meeldib, et tegemist on suure ja rahvusvahelise ettevõttega. Ma arvan, et see mängib töökultuuris olulist rolli – tootmisprotsesside iga detail on täiuseni viidud,“ sõnas ta.

Kuidas näeb Maija tööpäev välja? Tema sõnul on iga päev erinev, kuid tema peamine ülesanne on hoida tootmisliin töökorras ja tõhusana. „Lihtsustatult öeldes pean ma meetodite insenerina välja töötama viise, kuidas asju paremini teha. Nii et iga tööpäev on erinev, sest iga päev on erinevad probleemid,“ jagas Maija.

Maija Teivāne, meetodite insener

Lāsma Vaita on kvaliteediinsener, kes on õppinud Ventspilsi ülikooli kolledžis elektroonikat. Schneider Electricu Riia tehasega liitus ta 2023. aasta suvel. Ta mainib ka ettevõtte rahvusvahelist keskkonda kui üht kõige olulisemat eelist, mis aitab kaasa nii kasvule kui ka silmaringi laiendamisele, sest siin saab igapäevaselt kohtuda oma ala professionaalidega. „Ma hindan võimalust käia tööreisidel – kogemuste vahetamise reisidel teistesse Schneideri tehastesse välismaal. See annab mulle võimaluse omandada uusi teadmisi, võtta kasutusele parimaid tavasid ja rakendada neid meie tehases,“ ütles Lāsma.

Lāsma Vaita, kvaliteediinsener

Naised – tugevad juhid

Mitte ainult tehastes, vaid ka Schneider Electricu kontorites on naised tähtsatel ja juhtivatel ametikohtadel. Üks neist on Raimonda Kursīte, kes on töötanud ettevõttes 12 aastat. Sellest ajast veetis ta kaks aastat Schneider Electricu kontoris Leedsis Ühendkuningriigis ja kaks aastat Hollandis. Raimonda alustas oma karjääri Schneider Electricu klienditeenindusosakonnas Riias, kus tema vastutuse hulka kuulus tellimuste koordineerimine ja klientidega suhtlemine. Aastate jooksul on Raimonda kasvanud rahvusvahelise kogemusega juhiks – praegu on ta keskpinge tootekategooria juht.

„Jah, see on tehniline tööstusharu, kuid tänapäeval ei ole see ainult kaablite tõmbamine ja jaotuskilpide kruvimine. Samuti on palju nn kontoritööd. Tegelikult on mul kahju, et naiste rolli kohta inseneriteaduses valitsevad ikka veel stereotüübid ja eelarvamused. See on väga huvitav valdkond, kus saab jälgida, kuidas tehnoloogia areneb ja maailm muutub,“ rääkis Raimonda.

Tema puhul olid ühiskondlikud eelarvamused täiendavaks motivatsiooniks, et end tõestada. „Tootejuhina pean ma sageli tegema klientidele esitlusi ja korraldama koolitusi. Ma olen alati tundnud, et ma pean ennast rohkem tõestama, mul tuleb paremini ette valmistada, sest kui inimene näiteks midagi ei oska, ei pööra sellele keegi tähelepanu. Tegelikult on minu karjäär ettevõttes olnud väga edukas ja võib-olla on see tingitud sellest, et ma olen alati rohkem pingutanud ja tahtnud end paremini tõestada. Schneider Electricu meeskond on aastate jooksul palju muutunud ja mitmekesisus on üks valdkondi, millele me pühendunud oleme,“ ütles Raimonda.

Ta on märganud, et viimastel aastatel on naisi üha enam saanud ettevõtte tippjuhtideks. Kollektiivses teadvuses on oluline vastastikune mõistmine, lugupidamine ja avatud suhtlemine ning ta tunneb, et ettevõte hoolib oma töötajatest, mis kajastub erinevates soodustustes ja boonustes. „See on paljulubav ja kasvav sektor, kus võimekatel ning andekatel inimestel, olenemata nende soost, on hea võimalus leida huvitavat ja korralikult tasustatud tööd,“ lisas Raimonda.

Raimonda Kursīte, keskpinge tootekategooria juht

Ma tunnen end võimsana!“

Mitmekesisus, võrdõiguslikkus ja kaasamine (DEI) on praegu ettevõtete keskkonna „kuum kartul“. Jätkusuutlikkus on Schneider Electricu tuum ja kõik, mida ettevõte teeb, põhineb sellel. Kuid see ei kajastu ainult tootmisprotsessides, tootepakendites, tarneahela tõhususe planeerimises või keskkonnamõjudes. Jätkusuutlikkus on väga oluline ka inimressursside kontekstis, kus mitmekesisus, võrdsus ja kaasamine (DEI) on alussambad.

„Mitmekesisus, võrdõiguslikkus ja kaasamine osana personalitegevusest on võtmetähtsusega, et meelitada ja hoida parimaid talente. Hindan kõrgelt, et Schneider Electric kui tööstuse liider on õigel teel oma lubaduse täitmisel olla teistele eeskujuks, käsitledes strateegiliselt jätkusuutlikkust inimressursside seisukohast. Schneideri eesmärk on olla maailma kõige kaasavam ja hoolivam ettevõte, pakkudes kõigile ning kõikjal õiglasi võimalusi ja tagades, et kõik töötajad tunneksid end ainulaadsetena, väärtustatuna ning julgustatuna andmaks endast parim. See võimaldab meil paremini valmistuda tulevikuks, sest mitmekesisus on innovatsiooni mootor,“ sõnas Anneli Nelson, HR Business Partner Baltimaades, kes on töötanud Schneider Electricus peaaegu kaks aastat.

Anneli Nelson, HR Business Partner Baltikumis

Nelson ütles: „Imed juhtuvad siis, kui kultuur ja ärieesmärgid kohtuvad. Mis puudutab mitmekesisust, võrdsust ja kaasamist jätkusuutlikkuse valdkonnas, siis on Schneideri väärtused ettevõtte majakaks. Neid väärtusi jagatakse kogu ettevõttes, need on integreeritud strateegiasse, igapäevastesse tavadesse ja eesmärkide saavutamisega seotud kohustustesse. Üks näide, kuidas Schneider Electric seda rakendab, on iga-aastaste töötajate küsitluste läbiviimine, et analüüsida sisemisi protsesse, ettevõtte kultuuri ja kliimat mitte ainult Baltimaade tasandil, vaid ka kogu maailmas. Uuringute tulemused võimaldavad meil teha järeldusi võimalike paranduste kohta ja rakendada neid praktikas.“

„Kuna olen ise naine, tunnen end selles ettevõttes võimsa ja julgustatuna. Schneider Electricu töötajatest üle kolmandiku on naised ja me oleme väga uhked, et nad ei tööta mitte ainult „traditsioonilistes naiste rollides“, nagu personalitöö ja klienditeenindus, vaid ka muudel ametikohtadel ettevõttes,“ lisas Nelson.

Jaga
Kommentaarid