Hepsori müügitulu oli kolmandas kvartalis 20,4 miljonit eurot, mida oli 32,2% rohkem kui mullu samal ajal. Üheksa kuu peale kokku oli müügitulu 27,9 miljonit eurot (-22,7%). Kvartali puhaskasum oli 2,7 miljonit eurot (+127,1%), kolme kvartali jooksul kokku 1,2 miljonit eurot (-75,3%). Kasumi juures tuleb küll arvestada seda, et tulenevalt sellest, et Hepsor teeb projekte koos teiste firmadega, siis aktsionäridele omistatav kasum on märgatavalt väiksem. Kolmandas kvartalis oli see 1,4 miljonit eurot (+192,3%), üheksa kuu kokkuvõttes oli tulemiks aga 155 000 eurot miinust.

„Vaatamata globaalsetele, geopoliitilistele- ja majanduslikele tõmbetuultele, mis on kontserni koduturge mitmeid aastaid räsinud, oleme suutnud oma haaret ka käesoleval aastal laiendada nii Kanadas kui ka alustanud mitmete uute projektide ehituse ja müügiga Baltikumis. Tulevikku vaatame kaalutleva ja konservatiivse pilguga, kuid langev intressikeskkond lubab siiski lisada ka mõõduka koguse optimismi,“ märkis firma juht Henri Laks börsiteates.

Suurem kõikumine müügitulus tuleneb sellest, et see sõltub otseselt projektide arendustsüklist, mis kestab ligikaudu 24–36 kuud. Müügitulu tekib alles tsükli lõpus. Kolmandas kvartalis anti klientidele üle 96 korterit, millest 79 Tallinnas (valdavalt Manufaktuuri arendus) ning 17 Riias.

Septembri lõpu seisuga on Hepsoril valmis ja müügis viis elamuarendusprojekti, millest kolm Tallinnas – Manufaktuuri 7, Ojakalda Kodud, Lilleküla Kodud; ning kaks Riias – Nameja Rezidence ja Strēlnieku 4B arendusprojektid.

Tänavu alustati ka Tallinnas Hepsori seni suurimat arendusprojekti, aadressil Manufaktuuri 5 asuva endise Balti Puuvilla Ketramise ja Kudumise Vabriku peahoone ehituse ja müügiga. Projekti arendatakse kahes etapis, esimeses faasis on planeeritud rajada 149 korterit.

Lisaks jätkab Hepsor projektide arendamist Kanadas. Nüüdseks on firma investeerinud Torontos viite erinevasse arendusprojekti ning koostöös partneritega on Kanada suurimas linnas arendamisel kokku ca 3000 uue rendikorteri planeeringud. Hetkel pole veel täpsustatud, millal võiksid arendusprojektid ehitusse jõuda.

Poole väiksem kasum

Küll aga tõdes kinnisvarafirma juht Henri Laks, et kinnisvara müük pole läinud tänavu nii edukalt kui varem loodeti, sh on muutunud projektide kasumlikkuse ootus. Kui varem eeldati, et sel aastal õnnestub müüa 225 korterit, mis oleks andnud müügituluks 43,1 miljonit eurot, siis nüüd prognoositakse, et müüakse kokku 189 korterit, mis teeb müügimahuks 37,3 miljonit eurot. Sama tegi hiljuti ka teinegi börsil olev kinnisvarafirma ehk Arco Vara, kes kärpis ka müügiootusi.

Veelgi rohkem alandati kasumiootust: kui varem prognoositi kontserni kasumiks 4,5 miljonit eurot, siis nüüd 2,2 miljonit eurot. Ettevõtte omanikele kuuluvaks puhaskasumiks oodatakse nüüd 0,2 miljonit eurot (varem 2,5 miljonit eurot). Laks kirjeldab, et puhaskasumit mõjutab eelkõige prognoositust väiksem müüdud korterite arv ning müügis olevate arendusprojektide langenud kasumlikkus. Kasumlikkus on langenud nii pikenenud müügiperioodide kui ka tehtud allahindluste tõttu.

„Eeldame, et heitlikud ja raskesti prognoositavad ajad kinnisvaraturgudel jätkuvad ka 2025. aastal. Seetõttu oleme otsustanud, et alates 2025. aasta algusest kontsern finantstulemuste prognoose regulaarselt ei avalda. Otsus võib tulla ümbervaatamisele pärast seda kui turg on stabiliseerunud ja usaldusväärsete prognooside tegemine on jälle võimalik,“ lisas Laks.

Loo toimetaja on Hepsori aktsionär.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena