Kavas selgub, et kohtu poolt määratud saneerimisnõustajal ei õnnestunud leida lahendust Inclusion OÜ Lõuna-Aafrika äri päästmiseks. „Selleks puudus tagatud võlausaldajate (välismaised institutsioonid - toim) valmisolek teha järeleandmisi laenutingimustes, et vabastada ümberkorraldusteks vajalikku kapitali. Kokku oleks hinnanguliselt vaja olnud 10-15 miljoni euro väärtuses investeeringuid. Sellise summa puudumisel tuli leppida faktiga, et Lõuna-Aafrika äri ei olnud päästetav,“ kommenteeris advokaadibüroo RASK partner, saneerimisnõustaja Tarmo Peterson.

Saneerimisnõustaja hinnangul jõuti menetluse tulemusel lahenduseni, mis ei ole kaugeltki ideaalne, kuid mis kõigist laual olnud valikutest on siiski parim. „Lõuna-Aafrika ärist tuli loobuda ning see võõrandati emaühingule P42 UK Ltd taga seisvatele välisinvestoritele. Tehingu tulemusel sai Inclusion OÜ veidi üle kahe miljoni euro, samuti vabaneti Lõuna-Aafrika kohustuste tagamiseks antud garantiidest 50 miljoni euro ulatuses ning säilitati Mehhiko tütarettevõtte osalus,“ võttis Peterson kokku. Lisaks loobus P42 UK Ltd tehingu tulemusel osalusest Inclusion OÜ-s Eesti tagamata võlausaldajate kasuks, võimaldades neil konverteerida oma nõuded Inclusion OÜ osakapitali.

Saneerimisprotsessi järgmine samm on saneerimiskava hääletus, kus võlausaldajad annavad saneerimiskavale oma hinnangu. Kui saneerimiskava võlausaldajate ja kohtu toetust ei saa, järgneb pankrotimenetlus ja sellisel juhul jagatakse olemasolevad varad võlausaldajatele vahel. „Saneerimine oleks võlausaldajatele kõigi eelduste kohaselt pikas perspektiivis kindlasti soodsam, kuid eeldab kannatlikkust ja aega,“ lisas Peterson.

Saneerimiskavaga pakutakse võlausaldajatele nõuete ümberkujundamiseks kahte võimalust:

1. Võlausaldajad, kes nõustuvad oma nõude asendama osalusega saneeritavas ettevõttes, saavad Inclusion OÜ osanikeks saneerimiskavas toodud tingimustel.

2. Võlausaldajad, kes ei ole nõus oma nõude osaluse vastu vahetamisega, saavad põhinõudest 5,5% ja intressi 7,5% aastas pärast üheaastast maksepuhkust. Saneerimiskava täitmise tähtaeg on sellisel juhul kolm aastat.

Planet 42 asutaja Eerik Oja sõnul toimub saneerimiskava eesmärkide täitmine läbi Mehhiko äri arendamise ja kasvatamise, milleks investeeritakse ka Lõuna-Aafrika tehingust saadud rahalised vahendid. „Loodav väärtus kuulub tulevikus tänastele võlausaldajatele, kes on nõustunud oma nõuete konverteerimisega ning ka neile võlausaldajatele, kes otsustavad jääda laenuandja positsiooni. Usume, et saneerimine võimaldab kõigi investorite nõudeid täita suuremas ulatuses kui pankroti korral, ning kutsume kõiki võlausaldajaid hääletama saneerimiskava poolt,“ ütles Oja.

Saneerimiskava aluseks olevate finantsprognooside kohaselt on Mehhiko tütarettevõtte osa väärtus juba 2028. aasta lõpuks 4-5 miljonit eurot. Erinevalt Lõuna-Aafrika ärist ei ole Mehhiko üksusel ka välist laenukoormust. „Kindlasti tuleb rõhutada, et tegemist on siiski prognoosiga ning tegelik elu ei väsi takistustega üllatamast. Osanikud kannavad paratamatult äriplaani õnnestumise riski,“ meenutas Peterson.

Võlausaldajad saavad saneerimiskava osas hääletada 15. novembrini, seejärel esitatakse see kinnitamiseks kohtule.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena