Käsiraamatus antakse ülevaade krediidi väljastamise eelsetest toimingutest nagu krediidivõimelisuse hindamiseks vajaliku teabe kogumine, kontrollimine ja krediidivõimelisuse hindamise teostamine ning juhitakse tähelepanu praktikatele, mis ei ole tarbijate krediidivõimelisuse hindamisel aktsepteeritavad. Käsiraamat on kasulik nii vaidluste ennetamiseks kui ka nende lahendamiseks.

Finantsinspektsiooni juhatuse esimehe Kilvar Kessleri sõnul seisab inspektsioon finantsturu õigus- ja korrapärase toimimise eest. „Finantsinspektsioon üksikvaidlusi ise ei lahenda, kuid soovime ka nende õiglast käsitlemist ja lahendamist, kuna see toetab turu usaldusväärsust. Käsiraamat aitab krediidisuhte pooltel hinnata vastutustundliku laenamise põhimõtte täitmist, ära hoida vaidlusi ja neid paremini lahendada,“ ütles Kessler.

Krediidiandjal on kohustus tarbija maksevõimet hinnata

Riigikohus selgitas eelmise aasta 24. novembril avaldatud otsuses, et tarbijakrediidi ehk tarbimislaenu nõudeid lahendades peavad kohtud omal algatusel kontrollima, kas krediidiandja on tarbijale krediiti väljastades järginud vastutustundliku laenamise põhimõtet. Seda ka ilma, et tarbija sellele ise viitaks ja vastavat vastuväidet esitaks. Vastutustundliku laenamise põhimõte tähendab lihtsustatult krediidiandja kohustust veenduda tarbija võimekuses krediit tagasi maksta, kogudes infot tarbija finantskäitumise kohta ja hinnates tema maksevõimet.

Finantsinspektsioon teeb krediidiandjate ja -vahendajate tegevuse üle järelevalvet krediidiandjate ja -vahendajate seaduse kohaselt. Järelevalve hõlmab nii subjektide asutamist, juhtimist, sisemist korraldust kui ka teenuse osutamist, sealhulgas vastutustundliku laenamise nõuete täitmist. Finantsinspektsioon ei mõista õigust ega tegutse kohtueelse vaidluse lahendamise asutusena. Finantsinspektsiooni pädevusse ei kuulu eraõiguslike lepingute tõlgendamine ega eraõiguslike lepinguliste vaidluste lahendamine, mistõttu ei sekku inspektsioon poolte vahelisse eraõiguslikku suhtesse.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena