ÜLEVAADE | Aasta ettevõte 2024 on Harju Elekter. Kes veel auhindu võitsid?
(47)Täna õhtul tunnustati „Eesti parimad ettevõtted 2024“ auhinnagalal meie parimaid ettevõtteid. Aasta ettevõtte tiitliga pärjati elektriseadmete valmistaja Harju Elekter, kes on näidanud suurepäraseid tulemusi oma tootmise digitaliseerimisel.
Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse juhatuse esimees Kati Kusmini sõnul on Harju Elekter eeskujuks kõigile pikalt tegutsenud tootmisettevõtetele. „Meie majanduse järgmisele tasemele viimiseks on tööstuste digitaliseerimine üks olulisemaid väljakutseid. See võimaldab tõsta tootlikkust, vähendada kulusid ja kiirendada innovatsiooni, mis on võtmetegurid läbilöögiks rahvusvahelisel turul,“ ütles Kusmin.
Lisaks aasta ettevõtte tiitlile aasta tööstuse digitaliseerija tiitli pälvinud Harju Elektri müügitulust üle 70% moodustab eksport. Digilahendused kogu tootmisprotsessis, kõrgtehnoloogilise tööstusautomaatika kasutamine ja tehisintellekti juurutamine võimaldavad välispartneritele püsivalt atraktiivne olla ning toodangu hinna ja kvaliteediga konkurentsis püsida. See on toonud ka uusi koostööprojekte – märkimisväärne suund on Harju Elektril arendada koostöös suurte Saksamaa tööstuskontsernidega andmekeskusi, mida tarnitakse nii Euroopa Liidu siseselt kui ka kaugemale. „Kõrgel tasemel koostööprojektid kasvatavad Eesti tuntust ja avavad pikemas plaanis uksi ka teistele ettevõtetele,“ iseloomustas Kusmin aasta ettevõtte laiemat mõju.
Tööandjate Keskliidu tegevjuht Hando Sutter selgitas, et aasta ettevõte Harju Elekter on hea näide, kuidas pika ajalooga ettevõte saab olla automatiseerimise, digitaliseerimise ja innovatsiooni eestvedaja. „Just praegusel majanduses keerulisel ajal on selliste inspireerivate eeskujude saavutuste esiletoomine väga tähtis, sest see aitab kaasa tõmmata ka teisi ettevõtteid ja seeläbi majanduse konkurentsivõimet kasvatada.“
Kaubandus-Tööstuskoja peadirektori Mait Paltsi sõnul on iga muutlikes oludes edukalt toimetulev ettevõtja väärt esiletoomist, sest töökohtade loomine ja majandusse panustamine tagab meie kõigi parema toimetuleku. „Eesti ettevõtete konkurentsivõime on üks meie majanduse tugisammastest ja seekordse konkursi võitjad on julged, initsiatiivikad ning konkurentsivõimelised,“ rõhutas Palts.
Aasta ettevõte valiti Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse ja Eesti Tööandjate Keskliidu konkursi „Ettevõtluse auhind“ ning Eesti Kaubandus-Tööstuskoja konkursi „Konkurentsivõime edetabel“ parimate seast.
Harju Elekter keset megatrende
Elektrienergia juhtimise lahendusi pakkuv Harju Elekter liigub elektrifitseerimise toel tõusulainel, millele lisab hoogu taastuvenergiale üleminek. Olgu robotid, tehisaru, elektriautod või roheenergia – Harju Elektrit on vaja. „Oleme väga heas sektoris. Buum on veel keskpärane, aga oleme trendidega väga rahul,“ Ütles ettevõtte tegevjuht Alvar Sass Delfi Ärilehele.
Harju Elektrit valusalt tabanud pandeemiajärgne tarneahelate kriis näitas selgelt, et tuleb teha reforme. Neist üks oligi digitaliseerimine. Sass leiab, et see annab tööstustele piiramatult võimalusi efektiivsust tõsta, et peaks tegema võimalikult vähe „liigutusi“ tellimuse saamisest arve väljastamiseni.
Kuigi viimastel aastatel on ettevõte enim panustanud just kõikvõimalikesse tarkvaralistesse digiprojektidesse, siis digitaliseerimise alla loetakse ka nüüdisaegseid CNC-tööpinke, millesse on Harju Elekter investeerinud miljoneid eurosid.
„Iga meie töötaja taskus ehk nutitelefonis on juurdepääs paljudele digitööriistadele, millega nad saavad teha nii tööalaseid otsuseid kui ka jälgida vajalikke protsesse,“ selgitab ta. Kusjuures, sama tarkvara abil toodetakse nii Harju Elektris alajaama kui ka maailma kiireimat autot Koenigsegg.
Moskvitšist sai lennuki kokpit
Lisaks on nad vähendanud raiskamist LEAN-meetodit kasutades. „Kui kümneid aastaid tagasi võis ettevõtte juhtimist võrrelda vana auto analoogkelladega armatuuriga, siis praegu on meie töötajate digitöölauad nagu lennuki kokpitis,“ toob Sass paralleeli.
Igapäevaselt kogutakse andmeid probleemsete kohtade ja sekkumist vajava leidmiseks. Järelduste ja tulevikuotsuste tegemine peab olema kiire ning süsteemne.
„Tihti kaasatakse konsultandid, tehakse mingeid uuendusi projekti raames ja siis vajub teema ära. Meie oleme oma inimesi kaasanud algusest peale,“ rõhutab oma kogemusest Sass. „Kui nad on seotud, siis nad pärast ka kasutavad seda. Toetame, et uuendused jääksid toimima homme, järgmine nädal ja ka aasta pärast.“
Eelmisel aastal võitis Harju Elekter aasta tehase tunnustuse. „See näitab, kui palju me oleme seda 56-aastast „alati on nii tehtud“ ettevõtet ümber pööranud tuleviku suunas.“
Aasta nooreks ettevõtjaks valiti Balti riikides ja Põhjamaades ühe juhtivama ujuvkaide täislahendusi pakkuva ettevõtte Top Marine tegevjuht ja omanik Silver Pütsep.
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium tunnustas ettevõtluse edendamise auhinnaga Maksu- ja Tolliameti ning LHV panga koostöös loodud ettevõtluskontot, samuti regionaalset majandust oluliselt mõjutanud Tartu Filmifondi.
Aasta ettevõtte valis esinduslik žürii, kuhu kuulusid: majanduse ja innovatsiooni asekantsler Sandra Särav, EISi juhatuse esimees Kati Kusmin, Eesti Tööandjate Keskliidu endine tegevjuht Arto Aas, Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu liige Kadri Mägi-Lehtsi (Roche Eesti), Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Mait Palts, aasta ettevõte 2023 esindaja Mart Ustav (Icosagen), Eesti Panga president Madis Müller, rektorite nõukogu endine juhatuse esimees ja Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser ja Kliimaministeeriumi rohereformi asekantsler Kristi Klaas.
Eesti parimate ettevõtete tunnustamisüritust korraldavad Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus, Eesti Kaubandus-Tööstuskoda ja Eesti Tööandjate Keskliit.