„Kasvasime kolmandas kvartalis Eesti suurimaks investeerimisettevõtteks – konsolideeritud varade mahtu oleme üheksa kuu jooksul kasvatanud tervelt miljardi võrra. Infortari sisu ja vorm on lühikese aja jooksul oluliselt muutunud, elatume sõna otseses mõttes kasvust,“ märkis Infortari juhatuse esimees Ain Hanschmidt.

Infortari varade maht kasvas peale Tallinkis enamusosaluse omandamist 2,5 miljardi euroni. Nimelt suurendas Infortar augustis Tallinkis osalust 21,71% võrra, mistõttu omab Infortar pärast tehingut 68,47% Tallinki aktsiatest. Nii hakati alates augustist ka Tallinki tulemusi konsolideerima.

„Infortar otsib ja investeerib kasvu, seda nii valdkondade lõikes kui ka riigipiiride üleselt. Möödunud aastal börsile tulles lubasime aastatel 2023-2025 investeerida 110 miljonit eurot, ainuüksi käesoleva aasta jooksul oleme investeerinud 138 miljonit eurot,“ sõnas Hanschmidt.

Kui Infortari müügitulu kasvas aastaga 87%, ulatudes kolmandas kvartalis 349,5 miljoni euroni, siis suurt rolli mängis selles just nimelt Tallinki konsolideerimine, mida varem ei tehtud. Teise peamise ärivaldkonna ehk energeetika kontserniväline müügitulu kasvas aastaga 15%, 193,1 miljoni euroni.

Kolmandas kvartalis müüs Eesti Gaas kokku 3,8 TWh energiat (2023 III kvartalis 3,6 TWh). Kvartali energiamüügist moodustas müük Eestis 10%. Ettevõtte gaasimüügi turuosa Soome-Balti turul oli 25,7%.

Infortari tütarfirma Eesti Gaas tõi kolmandas kvartalis neli LNG cargot Inkoo terminali ja ühe LNG cargo Klaipėda terminali. 2024. majandusaastaks on kokku reserveeritud Inkoo LNG terminali võimsusi 15 gaasilaeva ja Klaipėda LNG terminali võimsusi kolme gaasilaeva toomiseks.

Kasumeid mõjutavad erakordsed olud

Infortar teenis kolmandas kvartalis 114 miljonit eurot kasumit, mida oli 38,5% vähem kui mullu samal ajal. Eelmise aasta kasumit mõjutas küll oluliselt Läti gaasifirma Gaso ost, mis tõi paberil kasumina 159,2 miljonit eurot. Ilma selleta oleks mullu kvartalikasum olnud 26,7 miljonit eurot.

Kuid ka tänavu mõjutas kasumit märkimisväärselt erakordsed olud, milleks oli Tallinki konsolideerimine. Nimelt moodustas enam kui poole kasumist ehk 69,8 miljonit eurot finantsinvesteeringute tulu. Infortari investorsuhete juht Kadri Laanvee sõnas, et selle taga on erinevad investeeringud, mis toimusid kolmandas kvartalis, aga suurima mõjuga on Tallinki omakapitali väärtuse muutus. Tallinki omakapitali osa ei arvestata kapitaliosaluse meetodil (ehk protsendiga Tallinki aktsiatest, mis kuulusid Infortarile), vaid arvesse võetakse kogu omakapital ja aktsiate ostuhind.

Lisaks kasvatas Infortari kvartalikasumit muutus tulumaksukohustuses. Infortar pidi varasemalt kajastama tulevikus Tallinki käest saadavate dividendide osas tulumaksukohustist enda bilansis kogu Tallinki investeeringu väärtuses, mis viimasel raporteerimisel oli ligikaudu 46,8 protsenti.

Laanvee selgitas, et nüüd, kus Infortar on saavutanud kontrolli Tallinki tegevuse üle, on võimalik kajastamismeetodit vastavalt IFRS-ile (rahvusvaheline raamatupidamisstandard) muuta. „Tasub välja tuua, et kohustiste reservid vaadatakse tavaliselt üle koos audiitoritega aasta aruande auditeerimisel ja peame meeles pidama, et tegemist on auditeerimata numbritega,“ lisas ta. Läbi selle kasvas Infortari kvartalikasum 31,2 miljoni euro võrra.

Infortari aktsia on täna turu avanedes kerkinud 2,6% ning kaupleb 43 euro juures.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena