Viis küsimust iseendale, aitamaks otsustada, kas valida autolaen või -liising
Juba kahe kuu pärast saabuva automaksu valguses on paljude jaoks õhus igihaljas küsimus: kas autoostu finantseerimiseks tuleks valida autolaen või -liising? Sulle ei ole kuidagi abiks, kui võrdled pelgalt mõlema variandi sarnasusi ja erinevusi, vaid peaksid endalt küsima alljärgnevat viit küsimust, et saada aru, mis sobib just sulle kõige paremini.
1. Kas eelistad fikseeritud kuumakseid või oled valmis riskima euriboriga seotud muutustega?
Autoliisingu intress on seotud euriboriga, mis tähendab, et liisingukuumaksed võivad ajas muutuda, sõltuvalt euribori tõusust või langusest. Autolaenul on aga fikseeritud intressimäär, seega on maksed kogu laenuperioodi vältel sama suured. Kui eelistad planeeritud süsteemi ja soovid kindlaid igakuiseid kulusid, võiks autolaen olla sinu jaoks parem valik. Võrreldes kogu intressi suurust, on autoliising praegu koos euriboriga sarnane autolaenuga.
2. Kas plaanid osta uuema või vanema auto?
Liisingut pakutakse enamasti uuematele sõidukitele, sest seal on auto vanusele ja seisukorrale seatud rangemad nõuded. Autolaenul ei ole üldjuhul sõiduki vanuse ega seisundiga seotud piiranguid. Kui planeerid ostu auto hinna järgi, on liisingu puhul maksimaalne laenusumma suurem, ent kui oled soetamas mõne aasta vanust või vanematki autot, ei oma see tegur suurt tähtsust – ka autolaenu puhul ulatuvad laenusummad kuni 30 000 euroni, mis katab tavaliselt auto maksumuse.
3. Kas oled autot ostes valmis tegema sissemakse?
Autoliisinguga kaasneb üldjuhul sissemakse nõue, mis on tavaliselt 10–20% auto hinnast. See võib olla takistuseks, kui sul pole auto ostmiseks vajalikke vahendeid kohe tagataskust võtta. Autolaenu puhul sellist nõuet ei ole – ei nõuta ei sissemakset ega tagatist ning kogu laenusumma saad kohe korraga kätte, ilma et peaksid midagi ette tasuma. See tegur on oluline ka auto valikul, sest kui liisingut lähed taotlema kohe kindla auto jaoks, siis autolaenu puhul võid teha ka vastupidi – esmalt näed, kui suurt laenusummat saad endale lubada, ja alles siis asud autot valima.
4. Kas soovid lisaks liikluskindlustusele vormistada ka kaskokindlustuse?
Siin on asi üsna must-valge: liisingu puhul on kaskokindlustus kohustuslik, aga autolaenu puhul ei ole see nõutav ja saad ise otsustada, kas vajad täiendavat kaitset. Kui su auto on vanem või sa ei soovi igakuistele laenumaksetele lisakulu juurde tekitada, pakub autolaen rohkem paindlikkust.
5. Kas sulle on oluline, et auto kuuluks sulle?
Liisingulepingus on auto omanikuks liisingufirma kuni lepingu lõppemiseni, mis annab viimasele ühtlasi õiguse seada lisanõudeid auto hooldamisele, remondile ja müügile. Autolaenu puhul saab auto kohe sinu omaks ja pank ei sea ühtki lisanõuet – ei auto hooldamisele ega ka edasimüümisele.
Mõlemal finantseerimisviisil on oma plussid ja parima valiku teed siis, kui lähtud iseenda vajadustest ning soovitud auto eripäradest. Ka ettevõtjana, kui vahetad ärisõitudeks mõeldud autot, seisad sarnaste küsimuste ees autolaenu ja autoliisingu vahel valides. Kuigi suures pildis saad ise enda jaoks olulisima välja mõelda, tasub detailide täpsustamiseks alati konsulteerida laenuhalduriga.
Finantsteenust pakub Bigbank AS. Tutvu tingimustega veebilehel www.bigbank.ee ja vajaduse korral pea nõu asjatundjaga.