Nordecon tegi kasumi poolest viimaste aastate ühe tugevaima kvartali
Ehitusfirma Nordeconi müügitulu oli kolmandas kvartalis 63,8 miljonit eurot. Arvestades vaid jätkuvaid ärisuundasid, kasvas müügitulu aastaga 44,1%.
Eelmisel aastal oli samal ajal müügitulu tegelikult 76,57 miljonit eurot ehk enam kui praegu, kuid toona arvestati tulemustesse ka sisse Nordecon Betooni, mille osaluse firma mullu maha müüs.
Tänavu kolmandas kvartalis teenis ehitusfirma aga 2,75 miljonit eurot puhaskasumit ehk koguni 123,9% rohkem kui mullu samal ajal. Aktsionäridele omistatav kasum oli 2,35 miljonit eurot, mis on 57 korda rohkem kui mullu. Nimelt oli aktsionäridele omistatav kasum mullu samal ajal 41 000 eurot. Viimati oli Nordeconil sedavõrd tugev kvartal kasumi poolest 2020. aastal.
„Käesoleva aasta kolmandas kvartalis ei toimunud ehitusturu langevas trendis olulist suunamuutust. Tulevikku vaatavad indikaatorid, mis iseloomustavad nii ehitusturgu kui ka makromajanduslikku keskkonda, on vastukäivad, mistõttu ei saa öelda, et ehitusturg oleks lähikvartalitel kasvule pöördumas. See mõjutab nii avaliku kui ka erasektori valmisolekut ja kindlustunnet teha laiapõhjalisi investeeringuid rajatistesse ning hoonetesse,“ kirjeldas firma juhtkond olusid börsiteates.
Küll aga viidatakse, et sõltumata keerulisest turuolukorrast on kõik kolm olulist Nordeconi majandusnäitajat siiski positiivse trendiga. Nii jälgitakse firma siseselt kasumlikkust, müügitulu kasvu ja teostamata tööde portfelli. Kontserni brutokasumi määr oli kolmandas kvartalis 8,7% (aasta varem 3,5%), üheksa kuu peale kokku 7,1% (aasta varem 3,3%). Ettevõtte juhtkond kirjeldab, et kasumlikkus paranes nii hoonete kui ka rajatiste segmendis ning sellele on kaasa aidanud nii peatöövõtulepingutest tulenevate riskide parem maandamine kui ka pikkade, enne Ukraina sõja algust sõlmitud lepingute lõppemine 2023. aastal, mida enim mõjutas eelnevate aastate kiire ehituse sisendhindande kasv.
Rajatiste segmendi tulemuse paranemist mõjutab muuhulgas käesoleva aasta algul tehtud investeering asfaltbetooni tehasesse, mis on vähendanud toodangu omahinda ning on ühtlasi suur samm edasi materjalide taaskasutamisel.
Kontserni ettevõtete poolt sõlmitud ehituslepingute teostamata tööde maht oli septembri lõpu seisuga 195,6 miljonit eurot. Võrreldes eelmise aasta sama perioodiga on teostamata tööde maht suurenenud 11%. Üheksa kuuga sõlmiti uusi lepingud kokku 131,8 miljoni euro väärtuses, millest kolmandas kvartalis 67,8 miljonit eurot.
Hoonete ehituse segmendis on oluliselt suurenenud ühiskondlike hoonete alamsegment, kus müügitulu on võrreldes eelmise aasta sama perioodiga üle kahe korra suurenenud ning 40% on suurenenud ka ärihoonete alamsegmendi maht. Oluliselt on vähenenud nii tööstus- ja laohoonete kui ka korterelamute alamsegmendi mahud.
Ühiskondlike hoonete alamsegmendi aruandeperioodi suuremad objektid olid: Kaitsepolitseiameti peahoone ja Loodusmaja ehitus Tallinnas; Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse laokomplekside projekteerimine ja ehitamine Tartumaal Luunja ja Nõo vallas ning Ida-Virumaal; Tallinna lähistel Saku Gümnaasiumi uue õppe- ja spordihoone projekteerimine ja ehitamine; Tartus Karlova koolihoone rekonstrueerimine ja Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse õppehoone projekteerimine ja ehitamine Tartus Raadi linnakus.
Rajatiste segmendi käivet mõjutab enim teedeehituse- ja hoolduse alamsegment, mille mahud on eelmise aastaga võrreldes vähenenud ligikaudu 2%. Märkimisväärse osa alamsegmendi käibest moodustab Harjumaal asuva soomusmanööver laskevälja ja teede ehitamine, Mäeküla–Koeru–Kapu teelõigu rekonstrueerimine, Rail Baltika Tagadi ökodukti ehitamine ning Järva maakonna teehooldelepingu täitmine.
Veel teatas ehitusfirma, et teeb juhatuses vangerdusi. Nimelt otsustas firma nõukogu, et juhatuse liige Priit Luman lahkub 1. jaanuarist juhatusest ning tema asemel saab juhatuse liikmeks Deniss Berman, kes hakkab vastutama Nordecon AS-i müügi ja ettevalmistuse valdkonna eest. Priit Luman jätkab Nordecon AS-i välisturgude juhina.
Deniss Berman on lõpetanud Tallinna Tehnikakõrgkooli hoonete ehituse ning Tallinna Tehnikaülikooli keskkonnatehnika magistri õppekavad. Varasemalt on Deniss töötanud nii Eesti kui Läti ehitusettevõtetes erinevates rollides. Nordecon AS-is on Deniss töötanud alates 2015. aastast KVVKJ projektijuhi ja seejärel osakonna juhatajana ning eelarvestamise ja eritööde divisjoni juhina. Deniss omab ehitustegevuse juhtimises volitatud kütte-, ventilatsiooni- ja jahutuseinseneri 8. kutsetaset ning on Eesti kütte- ja ventilatsiooniinseneride ühenduse liige. Deniss Berman ei oma Nordecon AS-i aktsiaid.
Alates 1. jaanuarist jätkab Nordeconi juhatus tööd kolmeliikmelisena: Maret Tambek (esimees), Tarmo Pohlak (ehitustegevuse juht) ja Deniss Berman (müügi ja ettevalmistuse juht).