Uuring: Eestimaa noori takistab ettevõtlusega alustamast hirm ebaõnnestumise ees
(13)Üle 20% Eestimaa noortest leiab, et ettevõtlusega alustamisel on nende jaoks märkimisväärseks takistuseks hirm läbikukkumise ees. Oma äritegevuse alustamisel võib ebakindlus olla tihti keerukaimaks takistuseks.
Käesoleva aasta varasügisel SEB poolt korraldatud uuringust selgus, et noorte jaoks piirab ettevõtlusega alustamist enim teadmiste-, algkapitali- ja äriidee puudumine. Seejuures üle viiendiku 18-29-aastaste noorte jaoks mängib ettevõtlusega alustamisest hoidumisel olulist rolli hirm ebaõnnestumise ees. Vanuse kasvades saab seejuures täheldada ka kartuste suurenemist - 30-39-aastaste hinnangul piirab äritegevuse alustamist kartus läbi kukkuda ligi 30% jaoks.
„On märgiline, et viiendik noortest ei alusta ettevõtlusega kartusest ebaõnnestuda, sest kuigi nii mõnelgi noorel võib juba kindel äriidee valmis olla, ei pruugi ta iskliku ettevõttega alustada üksnes hirmu tõttu ebaõnnestuda. Kusjuures on just see üks kõige keerulisemalt lahendatavaid takistusi, sest kui rahaliste vahendite hankimine ja teadmiste omandamine on süsteemselt edendatav ja arendatav, võib ebakindlus olla tihti sügavam ja vahel ka isikuomadustel põhinev väljakutse,“ rääkis SEB jaepanganduse valdkonna juht ja juhatuse liige Ainar Leppänen.
Lisaks ilmnes uuringust, et oma äritegevusega alustamisel ootaksid noored eelkõige rahalist toetust ja soodsaid finantseerimistingimusi ning sobiva äriidee toetamist ja selle hindamist. Üle 30% 18-29-aastaste hinnangul on ettevõtluse toetamisel oluline ka professionaalide nõuanded ehk võimalus mentorluseks.
„Kui valdkondadeülest innovatsiooni saame potentsiaalselt edukate äriideede tarvis järk-järgult arendada ning juba ka põhjendatult heade ideede ja struktuurse äriplaaniga on tihti nõus kaasa tulema ka investorid, jäävad sageli õhku enesekindluse aspektid. Paberil suurepäraseid äriideid luuakse maailmas palju, kuid tahes tahtmata suudab edukas olla siiski see, kes seljatab esimese sammuna hirmu ning teadvustab, et ka mõned vead ei tähenda alati ebaõnnestumist,“ lisas Leppänen.