Statistikaameti tarbijahindade statistika tiimijuht Lauri Veski ütles, et tarbijahinnaindeksit mõjutasid 2023. aasta oktoobriga võrreldes enim toidu ja mittealkohoolsete jookide, vaba aja ning telefoniteenustega seotud hinnamuutused.

„Toidukaupadest kergitas indeksit enim mittealkohoolsete jookide kallinemine 20,4%, samuti puuviljade 12,4% ning köögiviljade 5,5% hinnatõus. Suhkur oli 23,3% ning kala ja kalatooted 4,6% odavamad,“ täpsustas Veski.

Võrreldes mullu aasta oktoobriga on kõige rohkem kerkinud just sideteenuste hinnad.

Bensiin oli oktoobris 11,3% ja diislikütus 12,9% odavam kui 2023. aasta oktoobris. Elekter aga 2,6% odavam.

Septembriga võrreldes mõjutasid oktoobris tarbijahinnaindeksit enim ühelt poolt koolivaheajaga seotud rahvusvaheliste lendude hinnatõus, veel ka elektri ja soojusenergia ning riiete ja jalatsite hinnatõus. Teiselt poolt mõjutas indeksit allahindlustega seotud piimatoodete hinnalangus.

Ökonomist: hindade tõstmine vähendab elanike ostujõudu ning viib tarbimise langusesse.

Luminori peaökonomist Lenno Uusküla
Lenno Uusküla

Hindu tõsteti oktoobris võrreldes septembriga 0,6 protsendi jagu ning kui arvestada aastasiseseid sesoonseid kõikumisi, siis tõusid hinnad 0,9 protsenti, ning võrreldes tõsteti hindu aasta varasemaga 4,1 protsenti. Kaupade hindu on tõstetud 2,3 protsendi jagu ning teenuste hindu 7,1 protsendi ulatuses. See hinnatõus on jätkuvalt liiga suur Eesti jaoks, see vähendab kohalikku ostujõudu ning teeb meie kaubad ja teenused välismaal liiga kalliks.

Oktoobris tuli transpordi eest tasuda 2,5 protsenti rohkem kui septembris, mille tingis just eelkõige kallimad lennutranspordi hinnad. Riietuse ja jalatsite eest vaja välja käia 1,8 protsenti rohkem, sealhulgas tõsteti jalatsite hindu 3,3 protsenti ja riietuse hinda 1,4 protsenti. Sidega seotud kaupade teenuste eest tuli samuti märgatavalt rohkem välja käia, seda 1,3 protsendi ulatuses. Kallinesid just telefoniseadmed 3,1 protsendi võrra ning telefoniteenused 1,3 protsendi võrra. Eluasemega seotud kulutused kallinesid 0,9 protsenti, mille taga olid gaasi ja elektri hind ning üürikulud.

Hinnad olid aga odavamad vaba ajaga seotud tegevustel, seda 0,7 protsendi võrra ning alkoholi ning tubakatoodel 0,4 protsendi ulatuses. Hinnad praktiliselt ei muutunud majapidamisega seotud gruppides, tervishoius, hariduses ning ta toidu eest tuli välja käia vaid 0,1 protsenti rohkem kui kuu varem. Väljas söömine, mis tavapäraselt muutub oktoobris odamaks, kallines hoopis 0,2 protsendi võrra.

Hinnad jätkavad aga Eestis kasvamist ja järgnevatel kuudel. Tulumaksu ja automaksu tõttu on järgmisel aastal tõusmas ettevõtete kulud ning kõige lihtsam on selle kompenseerimiseks tõsta hindu. Hindade tõstmine aga vähendab elanike ostujõudu ning viib tarbimise langusesse. Kõige keerulisem ongi leida viise, kuidas keskenduda olulistele teemadele ning tööd teha efektiivsemaks.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena