Financial Timesi ja Statista koostatud Euroopa pikaajalise kasvu edetabelis on kokku 300 Euroopa ettevõtet, mille aastane keskmine kasv on kõige kõrgem 10-aastases ajavahemikus, mis hõlmab nii ülemaailmse finantskriisi järgset aega, koroonapandeemiat, kui ka Ukraina sõja-aastaid.

Tabelis esiletõstetud ettevõtete seas on veebimüügi platvorm Zalando (käive 10 miljardit eurot aastal 2023), toidukomplektide teenusepakkuja HelloFresh (käive 8 miljardit eurot) ja muusika voogedastusteenus Spotify (käive 13 miljardit eurot). Kui veel 2013. aastal oli tabelisse kuuluvate ettevõtete mediaankäive umbes 2 miljonit eurot, siis 2023. aastaks oli see tõusnud 29 miljonini.

300 ettevõtte konkurentsis 49. koha saanud Iute Groupi juhi Tarmo Silla sõnul jätkab viimase kümnendi jooksul pangandusgrupiks arenenud Iute kasvu trajektooril. „Iute missioon on muuta oma Balkanimaade kliendid finantsiliselt ja digitaalselt tugevamaks. Kui me teeme seda hästi, siis säilitame oma kasvu järgnevatel aastatel. Me tegutseme hetkel viies riigis, meil on kolm tulu genereerivat väärtusahelat ning me keskendume just neile riikidele ja väärtusahelatele. Siin on rohkelt võimalusi edasisteks arenguteks,“ selgitas Sild.

Lätist on kasvutšempionite Financial Times’i edetabelis eestlastele samuti tuttav ja hiljuti börsile jõudnud finantstehnoloogia ja kindlustusteenuste ettevõte Eleving Group, mis on saavutas 41. koha. Leedust on edetabelis LT Metal Partners, mis tegutseb terase hulgimüügi valdkonnas ja platseerub 82. positsioonil.

Kõige rohkem ettevõtteid on kümnendi suurimate kasvajate hulgas Saksamaalt, kust pärit ettevõtteid on tabelis 74. Saksamaale järgneb Itaalia 55 ettevõttega ja Suurbritannia 48 ettevõttega. Kõige enam esindatud sektor on IT ja tarkvara, millele järgnevad ehitus ja inseneeria ning logistika ja transport.

Financial Times’i ja Saksa andmeplatvormi Statista koostatud metoodika alusel kaasati edetabelisse ettevõtted, mille käive oli 2013. aastal vähemalt 100 000 eurot ning 2023. aastal vähemalt 10 miljonit eurot. Lisaks peab ettevõtte peakorter peab asuma Euroopas ning kasv peab olema olnud peamiselt orgaaniline. Edetabelisse jõudmine nõudis täpsete ja valideeritud andmete esitamist, mida Statista kontrollis ja tõendas. Kasvu määra arvutamiseks kasutati keerulist liitkasvu valemit, mis võimaldas saada usaldusväärse võrdluse ettevõtete kohta.

Euroopa pikaajaliste kasvušampionide edetabel põhineb ettevõtete kümne aasta (2013–2023) käibe kasvul.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena