Samas ei ole ekspordikasv veel laiapõhjaline. Ligi pool kasvust tuli septembris mobiilisideseadmete väljaveo suurenemisest ja sedagi mõjutas eelmise aasta madal võrdlusbaas. Tugevama panuse andsid veel tõstemehhanismide, puit- ja piimatoodete, mõõteseadmete ja mineraalsete õlide ekspordikasv. Samas oli väljaveole tugevamaks piduriks laevade ja paatide ning raua ja terase ekspordi langus.

Ka riikide järgi ei olnud ekspordikasv kaugeltki laiapõhjaline. Enamus kasvust tuli mobiilsideseadmete ekspordi suurenemisest USA-sse ja mineraalsete õlide ekspordist Singapuri. Samas kui mineraalsete õlide ekspordilangusel Hollandisse oli kaugelt kõige suurem negatiivne mõju.

Ettevõtted keskenduvad konkurentsivõime parandamisele

Välisnõudlus on tasapisi paranemas, mis peaks pakkuma Eesti ettevõtetele rohkem ekspordi- ja meie ekspordisektoriga seotud kodumaisele väärtusahelale ka rohkem tootmisvõimalusi. Meie tööstusettevõtete ekspordiootused on sel aastal küll veidi paranenud, kuid pikemas võrdluses on need ikka veel väga nõrgad. Kiire hinnakasv on halvendanud meie ekspordisektori konkurentsivõimet. Samas on Swedbanki tööstusuuringu järgi ettevõtete põhifookus just efektiivsuse ja konkurentsivõime parandamine. Investeeringuid konkurentsivõime parandamiseks toetab aga intressimäärade langus.

Kuigi septembris ja kolmandas kvartalis kokku Eesti päritolu kaupade eksport suurenes, siis üheksa kuuga on see aastases võrdluses vähenenud ligi 5% (esimesel poolaastal tegi kaupade eksport tugeva languse). Järgmiseks aastaks prognoosime tagasihoidlikku ekspordikasvu. Euroala, sealhulgas Soome majanduskasv peaks järgmisel aastal veidi paranema ja Rootsis ootame järgmisel majanduskasvu kiirenemist üle 2%. Eesti eksport USA-sse ei ole küll laiapõhjaline, kuid sealne majandus peaks pakkuma ka järgmisel aastal tugevat nõudlust.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena