Augusti alguses toimus rahaturgudel tugev kõikumine kui Jaapani juhtiv aktsiaindeks Nikkei 225 kaotas päevaga 12,4% oma väärtusest ning Ameerika Ühendriikide 500 suurimast börsiettevõttest koosnev aktsiaindeks S&P500 kukkus viie päevaga 6%. Lahvatas kaua kardetud majanduskriisi paanika, sest viimati toimus sedavõrd suur langus 2020. aasta märtsis koroonakriisi ajal.

Paljud investorid läksid toona paanikaga kaasa. Ometi on ootamatu langus tänaseks unustusehõlma vajunud ning turud taastusid vaid mõne nädalaga. Luminori privaatpanganduse varahalduri Kalle Kose sõnul on inimlikult paanika igati mõistetav. „Ega selles olukorras lihtsaid lahendusi pole ja sa ei tea kunagi täpselt, kas ja kui kaua see korrektsioon edasi läheb,“ märkis ta.

Kose tõdes, et turu ootamatuste puhul kipuvad paanikasse sattuma eelkõige investorid, kes püüavad languseid ajastada. „Turu ajastamiseks tuleb näiteks aktsiaturgude languse korral aktsiad portfellist võimalikult kiiresti maha müüa ja võlakirju asemele osta, või siis vabanenud rahaga lihtsalt uusi võimalusi oodata – see eeldab, et investeeringute tegija on aktiivne investor. See pole aga sugugi lihtne ülesanne – mäletan koroonakriisi, mille saabudes paljud investorid oma aktsiapositsioonid maha müüsid. Peagi tegid keskpangad hoogsalt raha trükkimisega algust, turud hakkasid tõusma ning mainitud investorid ei jõudnud tõusu saabudes piisavalt kiiresti enda aktsiaid tagasi osta ja kaotasid oluliselt raha. Põhja tabamine on pigem õnn kui oskus,“ nentis ta.

Ühe ettevõtte osakaal võiks olla 2-5% portfellist

Eksperdi sõnul tekivad investori jaoks ärevad hetked olukordades, kus on võetud liigselt riske ehk on mindud suurt tootlust jahtima. „Riskitaluvuse tõehetk jõuab kätte karuturul. Tihti kainenevad investorid olukordades, kus nähakse, et portfell on ootamatult näiteks 30% miinuses. Sellistel hetkedel taipavad paljud investorid, et ei soovita võimaliku suure tootluse nimel närve kulutada,“ ütles ta ning lisas, et iga investor peaks endale selgeks tegema, milline on ta riskitaluvus ja tootluse ootus ning sellest lähtuvalt ka oma portfelli kujundama. Ühtlasi tuleks seda vahetevahel üle vaadata.

Teine aspekt, mis Kose sõnul investoritel tihti judinaid tekitab, on portfelli ebapiisav hajutatus. Ta selgitas, et konservatiivse lähenemise kohaselt tohiks ühe ettevõtte osakaal olla maksimaalselt 2-5% portfellist.

„Kui portfell on kenasti hajutatud, tootluse ootus on mõistlik ja investeerimishorisont pikk, siis ei tohiks aktsiaturgude langus muret tekitada. Sellistel hetkedel soovitan visata pilgu aktsiaturgude ajaloole, mis näitab, et pikaajaline keskmine tootlus turgudel on 7-8% aastas – kui selline tootlus on ka eesmärgiks võetud, siis tuleb mõista, et langus on ajutine ja mitte liiga pingsalt börse jälgida. Elu ei seisne ainult investeerimises ja tuleb keskenduda sellele, mida saab kontrollida,“ ütles Kose.

Ta märkis, et investeerimises edu saavutamiseks ei tule olla geniaalne, vaid järjepidev. „Mõistagi pole keegi meist robot ja igaühel on oma emotsioonid, kuid ootamatute languste korral on oluline kaine mõistus säilitada. Edu võti on näpus neil investoritel, kes pikas plaanis suudavad rohkem süstemaatilist lähenemist hoida ja vähem emotsioonidele voli anda,“ lisas ta.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena