„Ehitus 2025+„ podcast’is jagasid Eesti Ehitusinseneride Liidu juhatuse esimees Lehar Leetsaar, juhatuse aseesimees Andres Piirsalu, Merko Ehituse mudelprojekteerimise projektijuht Alan Väli ning Combiconi juhatuse liige Magnus Lelumees oma mõtteid, kuidas ehitusvaldkonna tulevikku kujundada ja milliseid väljakutseid see kaasa toob.

„Muutused on kiired ja insener peab ajaga kaasas käima,“ sõnas Lehar Leetsaar. „Ainuüksi joonistamisest oli tänapäeval saanud 3D-modelleerimine ja kaugkohtumised, mis muutsid protsessi kiiremaks ja täpsemaks.“

Külalised tõid esile ka noorte kaasamise olulisuse – nendeta jääksid innovaatilised lahendused rakendamata. Samas tõdeti, et tehnoloogia areng on mõnele insenerile, eriti kogenud spetsialistidele, osutunud keeruliseks. „Eks vanemad insenerid vajasid rohkem kohanemisaega,“ lisas Andres Piirsalu, viidates, et pidevad muutused ja uuendused on nõudnud mõtteviisi kohandamist.

Roheteemade osas tõi Alan Väli esile, et süsinikujalajälje mõõtmine peab muutuma sama tavaliseks kui energiamärgised. „Järjest enam nõutakse, et eelistaksime materjale, mille mõju keskkonnale on väiksem,“ sõnas ta.

 Magnus Lelumees, Andres Piirsalu, Lehar Leetsaar, Alan Väli ja saatejuht Tanel Talve.

Rääkides ehitustehnoloogia uuendustest, märkis Magnus Lelumees, et ehitusprojektide efektiivsuse tõstmise nimel võiks suurem osa tööst toimuda tehases, mitte platsil, kus töö oli sageli aeglasem ja materjalikasutus vähem optimeeritud.

Lisaks selgus, et valdkond seisab silmitsi noorte järelkasvu probleemiga. Külalised nentisid, et ehitusalale tulijaid oli igal aastal vähem, kui tarvis. „Hinnanguliselt vajasime aastas umbes 200 noort inseneri, kuid kõrgkoolidest tuli neid vähem,“ sõnas Piirsalu, lisades, et sellest puudujäägist tulenevalt võis see mõjutada ehitusvaldkonna kvaliteeti ja arengut. „Ehituse tulevik nõuab suuremat panust kutseharidusse ja praktikavõimaluste arendamist,“ rõhutas Lehar Leetsaar.

Saate lõpus tõstatas saatejuht Tanel Talve küsimuse, kas meie inseneridel on piisavalt ressursse ja oskusi, et tänapäeva nõudmistele vastata. „Insener ei saa teha tööd, kui ta suurt pilti ei näe,“ ütles Väli, lisades, et kaasaegne ehitamine nõuab terviknägemust, mis ulatub hoonest kaugemale, hõlmates ka ümbritsevat keskkonda.

Saade on valminud koostöös aasta kõige olulisema ehituskonverentsi ja auhinnagalaga „Ehitus 2025+„ mis toimub 27. novembril 2024 T1 Venue konverentsikeskuses.

Jaga
Kommentaarid