Võrdõiguslikkuse voliniku poole pöörduti küsimusega, kas vanemapuhkuse aja mittearvestamine põhipuhkuse aja sisse on vanemapuhkusel viibijate suhtes diskrimineeriv.

Christjan Veske tõi pärast küsimuse analüüsimist majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile (MKM) saadetud seisukohas välja, et võrdse kohtlemise seaduse kohaselt on sooline diskrimineerimine ka inimese ebasoodsam kohtlemine seoses raseduse ja sünnitamise, lapsevanemaks olemise ja muude soolise kuuluvusega seotud asjaoludega.

Töölepingu seadus näeb ette, et tööandjad peavad järgima võrdse kohtlemise põhimõtet.

„Võrdse kohtlemise põhimõttest tuleneb, et töötajat ei tohi tema perekondlike kohustuste täitmise tõttu kohelda halvemini kui teisi töötajaid,“ sedastas volinik.

Ta märkis, et seadus näeb ette erandid, mille puhul arvutatakse teatud aeg põhipuhkuse õiguse aluseks oleva aja hulka, aga vanemapuhkuse aeg nende erandite hulka ei kuulu.

Seetõttu küsis Veske MKM-ilt selgitust, miks see periood on erandite hulgast välja jäetud, ja sai vastuseks, et vanemapuhkuse ajaks peatatakse inimese töötamine töötajate registris. Just selles registris olevad andmed on aga aluseks, et määrata töötamisega kaasnevaid sotsiaalseid tagatisi nagu ravikindlustus või töötuskindlustushüvitis.

„Volinik leiab, et asjaolu, kas andmed on registris või mitte, ei saa olla materiaalõigusliku küsimuse põhjenduseks, s.t vanemapuhkust kasutava töötaja õigus ei saa põhineda sellel, millised andmed on kantud vastavasse registrisse,“ teatas Veske.

Loe lähemalt ERR-ist.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena