Kinnipüütud sarivaras: varastatud kaup ostetakse ära kohe tänaval, küsimusi küsimata
(11)Tallinnas tabati turvafirma kahenädalase operatsiooni tulemusena juba varasemalt politseile tuttav isik, kes pani lühikese aja jooksul toime vähemalt 10 suuremahulist vargust. Sarivarga sõnul on nõudlus soodsalt müüdava varastatud kauba järele ülisuur ning kange alkoholi saab kiiresti maha müüa otse Tallinna tänavatel.
Üle Eesti kauplusi, ettevõtteid ja kodusid valvava Viking Security mehitatud valve juhi Juhan Aia kinnitusel oli äsja tabatud mehe näol tegu ühe viimase aja kõige osavama ja seeläbi ohtlikuma profivargaga. „Isikul näib olevat ka varasem kuritegelik minevik. Novembris viis ta ellu rünnakute seeria, kus tal esialgu õnnestus viia erinevatelt Tallinna objektidelt välja märkimisväärselt suures koguses kallima kategooria tooteid. Selle ajutise edu võimaldasid talle ennekõike tema kiirus ja nii-öelda ametioskused,“ kirjeldas Aia.
Isiku tegevus oli aga videovalve abil jäädvustatud ning juhtumite analüüsist koorus välja selge tegevuspiirkond ja -muster. „Peagi tabati isik turvatöötajate poolt, kui talle korraldati korraga mitmel arvataval järgmisel objektil varitsus. Kuigi ta oma tegevuses läbivalt üritas oma identiteeti riiete vahetamisega varjata, tunti ta videooperaatorite ja kohapealsete turvatöötajate koostöös ära ning peeti kinni. Paraku muutus isik tabamisel vägivaldseks ning turvatöötajad olid sunnitud kasutama jõudu ning käeraudu. Isik anti politseile üle,“ ütles valve juht.
Aia tõi välja, et isegi kogenud turvajuhte hämmastas tabatud varga jutt selle kohta, kuidas ta oli varastatud kaubaga edasi toimetanud. „Isik oli selgelt narkosõltlane. Ta rääkis, et uue doosi jaoks kiiresti raha saamiseks oli ta varastatud kanget alkoholi edukalt maha müünud kohe varguse järel, poest vaid veidi eemal tänaval,“ kirjeldas Aia.
Valvejuht selgitas, et kuigi varastatud kaupade must turg on kahjuks reaalsus, siis enamasti toimib see sotsiaalmeedias või siis müüvad vargad kauba hulgihinnast soodsamalt väiksematele jaemüüjatele. „Nüüd aga kuulsime, et mõne nädala jooksul olid kümned tallinlased valmis neile tänaval poole hinnaga pakutud viina või konjakit ostma. Ei tema tundemärgid ega olukord viidanud, et isik oleks valetanud,“ rääkis Aia.
Juhan Aia sõnul on kahjuks ka tavapärane, et jõulude eel alkoholi, šokolaadi ja muu peolauakauba varguskatsed sagenevad, sest nõudlus kasvab. „Sama kehtib mitmete teistegi kaupade kohta mänguasjadest koduelektroonikani,“ lisas Viking Security mehitatud valve juht.