Kuues Eesti saar, mis seni oli sammu pikalt edasi lükanud, liitus lõpuks saarte energiaühendusega
(2)Täna toimus Vormsi saarel Saarte Energiaagentuuri üldkogu, kus võeti vastu agentuuri kuues liige – Ruhnu saar. Sellega on nüüd agentuuriga liitunud kõik Eestis eraldi omavalitsustega saared: Saaremaa, Hiiumaa, Muhu, Vormsi, Kihnu ja Ruhnu.
„Põhjus, miks me seni liitumist edasi lükkasime, oli algne kartus, et meie rahalised võimalused ei pruugi võimaldada suurte saartega võrdselt panustada. Tänu Euroopa Liidu LIFE programmi rahastusele on aga ka meil nüüd võimalus Saarte Energiaagentuuri töös osaleda,“ rääkis Ruhnu vallavanem Raimet Figol. Tema sõnul loodavad nad agentuuriga liitumisest suurt kasu, sest Ruhnu saarel puudub kohapeal vajalik pädevus energiatõhusate lahenduste väljatöötamiseks ja arendamiseks. „Koostöös saame leida meie väikesaarele sobivaimad lahendused,“ loodab ta.
Liitumine Saarte Energiaagentuuriga annab Ruhnule juurdepääsu mitmele võimalusele. Nendeks on näiteks ühisprojektid ja rahastusvõimalused, kuna EISEA koordineerib ühishankeid ning aitab liikmetel taotleda rahastust Euroopa Liidu ja riiklike programmide kaudu. Sellele lisanduvad nõustamine ja kogemuste vahetus. Ruhnul on nüüd juurdepääs agentuuri teadmistele ja kogemustele, mis hõlbustavad innovaatiliste energialahenduste väljatöötamist. Ka annab agentuur saartele koostöö võimaluse ja tugevama hääle. Ühendades jõud teiste saartega, on võimalik saavutada suuremat mõju nii kohalikul kui ka rahvusvahelisel tasandil. Lisaks saab Ruhnu täiustatud taastuvenergialahenduse väljatöötamise nii, et mandriga võrguühenduseta saarel oleks diiselgeneraatori osa vaid reservvõimsuse tagamiseks.
Saarte Energiaagentuuri juht Sulev Alajõe tervitab Ruhnut Saarte Energiaagentuuri liikmeks astumist. „Sellega on nüüd kõik omavalitsustega Eesti saared meiega ühinenud, mis võimaldab meil saari tervikuna paremini toetada ja aidata. Ruhnu liitumine pole pelgalt formaalne samm, vaid oluline etapp koostöise ja jätkusuutliku tuleviku loomisel,“ põhjendas ta. Alajõe sõnul loob agentuuri liikmesus eeldused paremate ja tõhusamate lahenduste väljatöötamiseks, mis aitavad kaasa energia- ja kliimaprobleemide lahendamisele ning kohaliku kogukonna elukvaliteedi tõstmisele.
Käesoleval aasta sügisel avalikustatud Saare maakonna energiamajanduse ja kliimastrateegia andmetel oli Ruhnu CO₂-heide 2023. aastal 451 tonni CO₂-ekvivalenti aastas. Suurimad heiteallikad olid elektritarbimine (338 t CO₂ekv ehk 60% koguheitest) ja transpordikütused (113 t CO₂ekv ehk 25% koguheitest). Lisaks tõid eksperdid välja, et laeva- ja lennuliiklus moodustavad märkimisväärse osa saare üldisest süsinikuheitest, kuigi nende vähendamine on keeruline ja nõuab strateegilist lähenemist.
Ruhnu jaoks on säästlikuma energiapoliitika rakendamine ja alternatiivenergiaallikate kasutuselevõtt olulised sammud heitkoguste vähendamiseks. Samuti seisab saar silmitsi vajadusega suurendada energiatarbimise tõhusust hoonetes ja transpordis. Need väljakutsed on Ruhnu jaoks suured, kuid sarnased probleemid on ka teistel saartel , mistõttu koostöö ja kogemuste jagamine pakuvad olulist tuge. Ruhnu on koos Saaremaaga juba osalenud Euroopa Liidu saarte puhta energia programmis eesmärgiga olla 2030 vaid taastuvenergiat tarbiv saar.
Saarte Energiaagentuur (EISEA – Estonian Islands Energy Agency) on 2023. aastal asutatud organisatsioon, mille eesmärk on aidata kohalikel omavalitsustel, kogukondadel ja ettevõtetel ellu viia projekte, mis edendavad säästvat energiakasutust ja -tootmist ning aitavad vähendada süsinikuheidet. Agentuur pakub ekspertiisi ja praktilist tuge, et aidata liikmetel leida parimaid lahendusi energiatõhususe ja kliimamuutustega seotud väljakutsetele.
EISEA asutajaliikmed on Saaremaa, Hiiumaa, Muhu, Kihnu ja Vormsi saarte omavalitsused, Saaremaa ja Hiiumaa Ettevõtjate Liidud, Saare Arenduskeskus ning Tallinna Tehnikaülikool. Agentuuri tegevusi rahastatakse Euroopa Liidu LIFE programmist, asutajaliikmete toetustest ja erinevate teenuste osutamise kaudu.