Töötlev tööstus kasvas oktoobris võrreldes eelmise aasta oktoobriga 0,8 protsenti ja võrreldes kolmanda kvartali keskmisega lausa 3 protsenti, kuid jäi napilt alla teise kvartali keskmisele, mis oli 0,3 protsenti kõrgem. Tegemist on kindlasti hea uudisega, et kolmanda kvartali väga nõrgast tulemuse kõrval on oktoober näidanud positiivsemaid toone.

„Ühe kuu andmete põhjal on aga vara öelda, kas langus on läbi ja saabunud on stabiilsus,“ möönab Luminori ökonomist Lenno Uusküla, kelle sõnul käib hetkel kahe erineva trendi jätkumine. „Ühelt poolt on meie kaubanduspartnerite turud taastumas ja aktiveerumas on meie jaoks eriti olulised ehituse ja kinnisvara sektorid. Teiselt poolt on aga meie toodang muutunud kiirelt kallimaks ja tarneahelate osas keerulisemaks, mistõttu kaotavad ettevõtted jätkuvalt oma positsioone,“ kommenteeris Uusküla.

Tulemus sõltub Uusküla sõnul sellest, kumb trend tugevam parasjagu on. „Negatiivselt mõjutab meie konkurentsivõimet ka madal ressursikasutus, mis fikseeritud kulude tõttu teeb toodangu kallimaks ning vahepealsetel aastatel tegemata jäänud investeeringud,“ rääkis Uusküla.

Kõige nõrgemad on tulemused kestvuskaupade valdkonnas, kus langus aastaga 4,1 protsenti. Samas on kulukaupade tootmine tõusnud 0,2 protsenti ja kapitalikaupade tootmine 4,1 protsenti.

Järgnevatel kuudel ootame senise trendi jätkumist, prognoosis MKM-i majandusanalüütik Karel Lember.

Ühest küljest on baastase madal, kust ongi lihtsam kasvada, kuid teisalt on näha, et välisturud ei ole ka enam languses, lisab Lember. „Mõni aasta tagasi ära kukkunud Euroopa Liidu välistele turgudele hakatakse vaikselt asendusi leidma ning mahud on jälle kerkima hakanud.“

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena