Euroala majanduse võimaliku petliku taastumise taga on USA ja euroala ettevõtluskogukondade ootused seoses uue USA presidendi administratsiooni plaaniga kehtestada kõrgemad imporditariifid Euroopa Liidu kaupadele. Pärast Donald Trumpi valimisvõitu hakkavad USA ettevõtted eeldatavasti valmistuma imporditariifide tõusuks, tuues enne tariifide jõustumist sisse rohkem Euroopa kaupu.

Donald Trump astub ametisse 20. jaanuaril, mis tähendab, et uued tariifid võivad jõustuda 2025. aasta veebruaris või märtsis. See avaldab survet USA ettevõtetele tõsta imporditud kaupade hindu. Samas on aeglustuv majanduskasv ja jätkuvalt kõrge inflatsioon USA ettevõtetele takistuseks kogu tariifide koormuse tarbijatele üle kandmisel, mistõttu tuleb osa kulust katta ettevõtetel endil, mis toob kaasa väiksema kasumi. Sellest olukorrast väljatulekuks oleks üks loogiline lahendus Euroopa kaupade varude täiendamine, mis võimaldaks tariifide kehtima hakkamisel mõnda aega müüa Euroopa tooteid tavapäraste hindadega.

Sarnane motivatsioon on ka Euroopa ettevõtetel, kes ekspordivad USA-sse. Hoolimata tariifide tõusu riskist tahavad Euroopa ettevõtted säilitada oma positsiooni suurel USA turul, eriti arvestades Hiina majanduse olulist aeglustumist ja Euroopa ekspordi halvenenud dünaamikat Hiinasse. Kõrgemad imporditariifid tähendavad Euroopa toodete kallinemist ja survet Euroopa ettevõtete konkurentsivõimele USA turul, mistõttu on ka neil motivatsioon eksportida kaupu varakult, täites laod USA-s ja müües seal tooteid mõnda aega seniste hindadega.

Positiivne signaal Eestile, kuid oluline on säilitada valvsus

Euroopa toodete avansiline import USA-sse kui ka eksport USA turule on euroala majandusele tööstuse vaatevinklist positiivne signaal, eriti arvestades, et just tööstussektor on praegu Euroopa, eelkõige Saksamaa, majandustsükli nõrk lüli. Avansiline import ja eksport julgustavad euroala tootjaid suurendama tootmismahtusid või vähendama oluliselt olemasolevate laovarude taset. Aktiivsem tootmine toob kaasa lühiajalise majanduse elavnemise euroalas, kuid see taastumine on ajutine.

Euroala majanduse petliku taastumise märke kajastavad juba novembri euroala ettevõtete küsitlused. Huvitaval kombel on need märgid praegu kõige selgemini nähtavad just Eesti tööstussektoris. Novembris jõudsid Eesti tööstusettevõtete ootused tootmismahtudele järgnevaks kolmeks kuuks kõrgeimale tasemele alates 2022. aasta juunist.

Avansilist Euroopa toodete importi ja eksporti USA turule tunnevad esimestena mitte lõplikud eksportijad, vaid alltöövõtjad, kes pakuvad komponentide tootmise teenuseid suurtele klientidele Lääne-Euroopas ja Skandinaavias. Seepärast on tõenäoline, et Eesti tööstusettevõtete ootuste järsk hüpe tootmismahtude osas on seotud Lääne-Euroopa ja Skandinaavia suurettevõtete märkimisväärselt kasvanud tellimustega oma alltöövõtjatele.

Et rahuldada ootamatut nõudluse kasvu, peavad Eesti tootmisettevõtted tagama piisava käibekapitali olemasolu. Samas tuleb säilitada valvsus ja arutada tarnijatega, kas tellimuste hüpe on ajutine ja seotud ekspordi kasvuga USA-sse või on tegemist pikaajaliste tellimustega. Kui tegemist on esimese variandiga, tuleb mõista, et euroala majanduse taastumine on ajutine, millele järgneb „pohmell“ – pärast ladude täitumist ja tariifide jõustumist ootab Euroopa ettevõtteid ees eksportmahukate tellimuste järsk langus, samas kui Eesti jaoks väheneb oluliselt alltöövõtt. Seetõttu on oluline mitte jätta kasutamata avanevaid võimalusi, kuid hinnata uusi tellimusi realistlikult ja kerge skepsisega.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena