Toidukaupadest on aastaga kallinenud mittealkohoolsed joogid (19,6%) ning puuviljad (13%), aga ka šokolaad (21,8%) ja kohv (16,6%). Odavnenud on suhkur (26%), värske köögivili (4,7%) ja linnuliha (4,6%). Bensiin oli tulenevalt maailmaturu hinna langusest 7,1% ja diislikütus 8,8% odavam kui 2023. aasta novembris. Elekter oli börsihinna languse tõttu 4,6% odavam. Tarbijahinnaindeks langes 2024. aasta novembris võrreldes oktoobriga 0,4% ning tõusis võrreldes mulluse novembriga 3,7%. 2023. aasta novembriga võrreldes olid kaubad 2,5% ja teenused 5,6% kallimad.

THI november 2023-2024

Statistikaameti tarbijahindade statistika tiimijuhi Lauri Veski sõnul mõjutasid novembris tarbijahinnaindeksi langust võrreldes oktoobriga peamiselt odavamad rahvusvahelised lennud ja puhkusereisid, mis olid oktoobris koolivaheaja tõttu kallimad. „Samuti mõjutasid indeksit oktoobriga võrreldes odavam üür ja elekter. Eelmise aasta novembriga võrreldes kergitasid indeksit enim toidukaupade ning telefoniteenustega seotud hinnatõusud,“ selgitas Veski.

Eamets: hinnaralli jätkub

Raul Eamets, Bigbanki peaökonomist
Raul Eamets

Täna avaldas statistikaamet andmed novembri inflatsiooni kohta. Võrreldes harmoniseeritud THI kiirhinnanguga oli täpsustatud inflatsioon natuke väiksem ehk siis 3,7% (esialgne hinnang 3,8%).

Kõige rohkem olid hinnad tõusnud sideteenuste ja muude kaupade-teenuste puhul, mis olid kerkinud vastavalt 10,4% ja 7,1%. Märkimisväärselt olid tõusnud ka hariduse ja tervishoiuteenuste hinnad, mõlemal juhul tõus 7%. Jutt käib hinnatõusust selles kauba- ja teenuste grupis aasta jooksul ehk võrreldes 2023. aasta novembriga. Olen sellest ka varem kirjutanud, et sideteenuste selline hinnatõus võiks pälvida konkurentsiameti või vähemasti tarbijakaitse huvi.

Sellest, et inflatsioon oli novembris natuke väiksem kui oktoobris, ei tohi lasta ennast ära petta.

Sellest, et inflatsioon oli novembris natuke väiksem kui oktoobris, ei tohi lasta ennast ära petta. Hinnatõus lihtsalt aeglustus natuke, hinnad tõusid ikka edasi. Pea 4% hinnatõus on kaks korda kõrgem sellest, mida Euroopa Keskpank normaalseks peab. Selle aasta keskmine hinnatõus tulebki umbes 4% ja paraku jätkub hinnatõus maksutõusude tõttu samas tempos ka järgmisel aastal.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena