Mediaanpalgaootus näitab siis piiri, millest pooled ootused on suuremad ja pooled väiksemad. Tööandjale tähendab 2100-eurose palgasoovi rahuldamine üle 3600-eurost tööjõukulu koos kõigi maksudega. Erinevus tegeliku ja unistuste palga vahel on veidi vähenenud – palgaootus on sel sügisel tegelikust palgast 480 euro võrra suurem, aasta tagasi oli vahe 500 eurot. Soovitud töötasu saamist peab tõenäoliseks vaid 16% töötajatest, enamik seda saada ei looda.

Töötajad põhjendavad oma palgaootust elukalliduse tõusu ja töökoormuse kasvuga – hinnad kasvavad ja koormus on suurenenud, aga palka ei ole tõstetud. 42% töötajatest ütleb, et nende töötasu ei ole aasta jooksul muutunud, eelmisel aastal ei olnud palgatõusust osa saanud veidi üle kolmandiku (34%).

Viimastel aastatel on suurenenud nende töötajate osatähtsus, kes hindavad oma toimetulekut kehvaks – kui kaks aastat tagasi ei tulnud hästi toime 18% ja aasta tagasi 20% vastajatest, siis sel aastal andis sellise hinnangu 22%. Kehvasti toimetulevad töötajad teenivad netotasuna alla 1400 euro, oma toimetulekut keskmiseks hindavad töötajad saavad üle 1700 euro ja hästi hakkamasaavate töötajate kontole laekub kuus üle 2400 euro palgaraha.

Kehv toimetulek ja rahulolematus palgaga tõukavad töötajaid tööturul ringi vaatama. Aastaga on suurenenud tööd otsivate ja pakkumistele avatud töötajate osatähtsus, vaid 19% töötajatest ei otsi tööd ja ei ole avatud ka pakkumistele. Töökoha vahetamisest on huvitatud eelkõige kehvemini toimetulevad töötajad, kes näevad selles ühte võimalust saada hüppeliselt kõrgemat palka.

Enamik töötajaid oleks valmis suurema töötasu pärast töökohta vahetama, vaid 8% ei vahetaks töökohta mitte mingi palgapakkumise korral. Üle veerandi (28%) töötajatest oleks valmis liikuma 21–30% suurema töötasu pärast, üle kolmandikule tuleks veel parem palgapakkumine teha. Eelmise aastaga võrreldes on suurenenud nende töötajate osatähtsus, kes on valmis teise kohta tööle minema 11–20% suurema töötasu pärast.

Palgainfo Agentuur ja Eesti suurim tööportaal CVKeskus.ee korraldavad kaks korda aastas tööandjate ja töötajate küsitlusi, millega kogutakse hinnanguid palkade muutustele ning uuritakse tööturukäitumist, töötajate rahulolu ja motiveeritust. Töötajate ja tööotsijate küsitluses osales sel sügisel 6670 inimest.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena