FOTOD | Vaata, kui palju on ikooniline Tallinna tööstuslinnak tänaseks juba muutunud
(5)Põhja-Tallinna südames asuva ajaloolise Sitsi Manufaktuuri kvartali arendamise järjekordne etapp on lõpule jõudnud. Kunagisse tööstuslinnakusse on rajatud uued elumajad ning alustatud on ka ajaloolise vabrikuhoone rekonstrueerimisega.
Äsja valmis Manufaktuuri kvartalis kaks uut elumaja, mis on osa kontseptsioonist luua endise Balti Puuvillavabriku alale kaasaegne ja mitmekesine elu- ja ärikeskkond ning kujundada kvartal ümber kvaliteetseks ja inimkeskseks linnakeskkonnaks. Manufaktuuri 7 aadressil asuvad uued hooned paistavad silma ainulaadse ilmega: mitmetoonilised rohelised tellisplaadid on kombineeritud naturaalsete puidust rõdudega, luues sellega harmoonilise ja looduslähedase ilme.
Manufaktuuri kvartali arenduse fookuses on nüüd ajaloolise Balti Puuvillavabriku hoone rekonstrueerimine. Tegu on Tallinna vanima ketrusvabrikuga, mis oli kaua oma 234 meetriga Eesti üks pikimaid hooned, jäädes praegugi alla üksnes mõnele kaubanduskeskusele. Juba on eemaldatud nõukogude ajal rajatud valgetest tellistest laiendused, et hoone algupärane ilme esile tuleks. Vabrik on muinsuskaitse all, mistõttu hoitakse tööstuspärandit – punastest tellistest ja paekivist osa säilitatakse ja taastatakse.
Hepsori Eesti maajuhi Mihkel Mägeri sõnul on ajaloolise vabrikuhoone rekonstrueerimine enneolematu väljakutse. „Muudame hoone senist funktsiooni ja rajame sinna korterid, mille planeeringud on igaüks isemoodi, vastavalt tulevaste omanike soovidele. Selleks taastame ikoonilise välisseina, ent sisse loome justkui uue maja uute seinte ja lagedega. Nii saame vana ja väärika pärandi tuua tänapäeva ning tipptehnoloogiatega luua sellest keskkonnasäästliku ja kaasaegse eluhoone,“ ütles Mäger.
Paralleelselt vabrikuhoonega tehakse korda ka kvartali majadevahelised alad ning luuakse mitmekesise haljastusega hoovi- ja pargiala. Eesmärk on säilitada kvartali tööstuslik iseloom, ent samas pakkuda piirkonna elanikele mõnusat paika õues vaba aja veetmiseks. Kvartali keskmeks saab suur ja mitmekesine park rikkaliku haljastuse ja vahelduva maastikuga, lisaks rajatakse mänguväljakud ja kogukonnaaiad. „Oluline on seejuures, et me ei tee lihtsalt ühte ala uueks, vaid hoiame ja korrastame väärtuslikku ning ajaloolist keskkonda,“ ütles Mäger.
Kokku arendab Hepsor koos Tolaram Grupiga kvartalis 70 000 ruutmeetrit elu- ja äripindu. Vabriku arhitektuurse ja maastikuarhitektuurse lahenduse autoriteks on Kadarik Tüür Arhitektid ning sisearhitektuurse lahenduse on loonud Raul Kalvo ja Helen Oja. Manufaktuuri kvartali arenguplaanidest kirjutas Delfi Ärileht lähemalt ka selle aasta märtsis ilmunud põhjalikus loos.