„Eesti .ee domeeni saab registreerida 3 kuuks kuni 10 aastaks,“ ütles Eesti Interneti SA turundus- ja kommunikatsioonijuht Mare Vahtre. „Kui domeeni registreeringut ei pikendata õigeaegselt, jõuab kustuv domeen oksjonile, kust selle võib osta ka ettevõtte konkurent. Viimastel aastatel on huvi oksjonile jõudvate domeenide vastu enam kui kahekordistunud.“

Eesti Interneti SA poolt tänavu ettevõtjate seas korraldatud uuringust selgub, et tuntumateks domeeniga seotud ohtudeks peetakse domeeninime kaaperdamist (73% vastajatest), domeeninimega seotud meiliaadressi võltsimist (56%), brändi maine kahjustamist (56%), andmete õngitsemist (53%), domeeniga seotud SEO kasutamist pahatahtlikel eesmärkidel (51%).

2023. aastal jõudis oksjonile 18 421 pikendamata jäänud .ee-lõpulist domeeni. Viimastel aastatel on oluliselt kasvanud huvi oksjonile minevate äriliselt atraktiivsemate domeenide vastu. „Kui näiteks 2022. aastal oktoobris sai pakkumisi 5,7% oksjonile jõudnud domeenidest, siis tänavu oktoobris juba üle 12%. Kõige populaarsemate domeenide puhul võib hind kerkida tuhandetesse eurodesse,“ märkis Vahtre.

Eesti .ee-lõpuga aadresside arv on viimase kümne aasta jooksul enam kui kahekordistunud. 22. novembri seisuga on registreeritud 172 768 .ee riigitunnusega domeeni. Enim on .ee domeene registreeritud Eestis, Hiinas, USA-s, Leedus, Saksamaal ja Rootsis.

Eesti Interneti SA (EIS) viib läbi ettevõtjatele suunatud domeeniohtude teavituskampaaniat, kus kutsub alustavaid ettevõtteid aegsasti registreerima .ee-lõpulise aadressi ja tegutsevaid ettevõtjaid kontrollima üle domeeni pikendamise vajaduse.

Soovitused domeeniohtude vähendamiseks:

  1. Ettevõtte asutamisel registreeri kohe ka .ee-lõpuga domeen.

  2. Kaitse identiteeti internetis. Ettevõtte nimega domeen ja veebileht on üks kõige turvalisemaid ning tõhusamaid kanaleid enda tegevuste tutvustamises. Domeeni registreeringu lõppemisel kaotad ühe digitaalse identiteedi osa.

  3. Eesti tippdomeeni saab registreerida 3 kuuks kuni 10 aastaks. Hoolitse õigeaegselt selle pikendamise eest, sest kustuvad domeenid jõuavad .ee domeenioksjonile.

  4. Jää kättesaadavaks. Tihti on ettevõtte domeeniga seotud ka e-posti aadressid. Domeeni kaotamisel ei pääse ligi enam vanadele meilidele ning kohale ei jõua ka uued.

Vaata lähemalt soovitusi domeeniohtude vähendamiseks lehelt https://domeeniohud.ee.

Jaga
Kommentaarid