Kui 2023. aastal tõusis III samba fondide kogumaht 42%, siis tänavune tulemus on mullust ületamas. Sellel aastal on III sambasse investeeritud varade maht kasvanud juba 41% võrra, kuid paljud III sambasse kogujad maksimeerivad sissemaksed vahetult enne aasta lõppu.

LHV Varahalduse juhatuse esimehe Vahur Vallistu sõnul näitab III samba populaarsuse kasv Eesti inimeste suurenevat huvi enda tulevikukindluse vastu. „Järjepidevad sissemaksed III sambasse on üks nutikamaid viise majandusliku turvatunde kasvatamiseks pikema perioodi vältel. Ühtlasi on hea mõte alustada investeerimist maksusoodustusega võimalustest ja riik tagastab III samba sissemaksetelt investorile tulumaksu,“ ütles Vallistu. Ta rõhutas, et alates 2025. aastast rakendub III sambasse tehtud sissemaksetele tulumaksu tõusu tõttu senisest kõrgem maksusoodustus. „Seega tasub kogumise jätkamine või alustamine III sambas veelgi enam ära, sest edaspidi saab iga III sambasse investeeritud euro pealt 0,22 eurot tuludeklaratsiooniga tagasi,“ märkis Vallistu.

Eestis on pensionid madalad ja iga tulevikuks säästetud euro on oluline, et vältida vaesusriski langemist vanaduspõlves. Seetõttu võiks Vallistu sõnul kogumine III pensionisambasse kui olulist maksuvõitu pakkuvasse lahendusse muutuda veelgi populaarsemaks. Uute III samba kontode arv kasvab keskmiselt 8-10% aastas, kuid fondide mahud märksa kiiremini. Sellest võib järeldada, et need, kellel on III sammas juba olemas, on leidnud võimalusi sissemaksete suurendamiseks. „Hiljutisest LHV uuringust selgus, et järgmise 6 kuu jooksul plaanib III sambasse investeerida iga kolmas Eesti inimene. Selleks, et maksuvõidust juba tänavu osa saada ja III sambasse tehtud sissemaksetelt paari kuu pärast tulumaks tagasi saada, tuleks veel enne aasta lõppu III sambasse raha paigutada,“ ütles Vallistu. Ta märkis, et ühekordsete suuremate sissemaksete kõrval on üks kindel ja turvaline viis pensioniks kogumiseks III samba automatiseeritud püsimaksed.

Selleks, et 2024. aasta III samba sissemaksetelt tulumaksutagastust saada, tuleb maksed teha hiljemalt 27. detsembril kella 15.59ks.

Tänavu suvel Kantar Emori poolt LHV tellimusel läbiviidud uuringule vastanutest pidas 25% III sammast tõhusaimaks viisiks pensionivaesuse vältimiseks. Seejuures eristus selgelt vanuserühm 18-34, kus selliselt arvas 71% uuringus osalenutest.

LHV Varahalduse III pensionisammastes on osakuomanikke veidi üle 35 000, naisi ja mehi võrdselt 50%. Ka püsikogujate seas on naiste ja meeste osakaal sarnane, vastavalt 47% ja 53%.

III sambasse püsimakseid tegevatest LHV klientidest ligi 60% kuuluvad vanusevahemikku 26-45 aastat ja kõige suuremaid sissemakseid teevad inimesed vanuses 46-50 aastat. Keskmine püsimakse summa LHV III sambasse koguvate inimeste puhul on ligi 100 eurot kuus.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena