Uuring: iga teine töötaja on enda kohta midagi varjanud, kartes, et ei saa muidu tööle
(16)Kartus ebavõrdse kohtlemise ees mõjutab tugevalt töötajate käitumist nii kandideerimisprotsessis kui ka töökohal. Iga teine tööotsija tunnistab, et on oma karjääri jooksul midagi varjanud, kartes, et ausus võib saada takistuseks tööle saamisel või karjääris edasiliikumisel, selgub hiljutisest CV.ee tööturu monitooringust.
Ligi pooled töötajad on kogenud diskrimineerimist juba tööle kandideerides ning iga viies on seetõttu kandideerimisprotsessi katkestanud. Töötajad varjavad tööandja eest kõige sagedamini enda vanust, pereplaneerimise plaane või terviseprobleeme.
„Tööturul peaksid kandidaadid saama keskenduda oma oskustele ja kogemustele, ilma et nad peaksid midagi varjama, kartes sobimatust tööandja ootustega,“ ütleb CV.ee kommunikatsioonijuht Karl Oder. „Kartus diskrimineerimise ees ei takista üksnes töötajate arengut, vaid piirab ka ettevõtete võimet leida ja hoida parimaid talente. Edasiminek saab alguse sellest, kui tööandjad loovad keskkonna, kus usaldus, võrdsed võimalused ja avatus on osa igapäevasest töökultuurist.“
Töökeskkonnas avaldub diskrimineerimine erineval kujul ning selle mõju töötajate motivatsioonile on märkimisväärne. Ligi pooled vastanutest, kes on kogenud diskrimineerimist töökohal, kinnitavad, et nende töömotivatsioon on oluliselt langenud. Iga kolmas töötaja on tundnud kerget motivatsiooni langust.
Üle poole töötajatest on otsustanud diskrimineerimise juhtumitest vaikida. Peamiste põhjustena toodi välja
veendumus, et olukord ei muutuks, isegi kui sellest teatada (50,7%);
soov vältida konflikte või lisapingeid töökohal (45,3%);
hirm, et teavitamine võib kahjustada karjääri või töösuhteid (38,2%);
olukorra tõestamine oleks liiga keeruline (28,7%);
mure kolleegide või juhtide negatiivse reaktsiooni pärast (28,2%).
Vaid viiendik tööandjatest on astunud konkreetseid samme diskrimineerimise vähendamiseks, mis näitab, et paljud tööandjad ei pea diskrimineerimise ennetamist prioriteediks, jättes töötajad ilma vajalikust toetusest ja turvatundest.