Sotsiaalministeerium kutsub ettevõtteid kandideerima peresõbraliku tööandja programmi
(5)Tänasest kuni 20. jaanuarini 2025 saavad tööandjad kandideerida sotsiaalministeeriumi peresõbraliku tööandja märgise programmi. Tasuta arenguprogramm on loodud organisatsioonidele, kes soovivad süsteemselt ja professionaalse mentorluse toel parandada töötajate heaolu ning edendada peresõbralikku organisatsioonikultuuri.
2025. aasta kevadel startiva lennuga saab liituda 40 tööandjat – kaks korda rohkem kui viimasel korral, mil uus rühm alustas 2023. aastal. Oodatud on osalejad nii era-, avalikust kui ka kolmandast sektorist.
Pere- ja töötajasõbralikkust käsitletakse programmis laias võtmes, alates organisatsioonikultuurist, mis väärtustab kõigi töötajate heaolu. Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo sõnul on praegused majandusolud teinud töötajatele töö ja pereelu sobitamise kohati raskemaks, takistuseks võivad olla ka vaimse tervise mured. „Seda enam on väärtustatud tööandjad, kes otsivad paindlikke lahendusi, mis arvestavad nii töötajate kui ka organisatsiooni vajadusi. Meie programm pakub tööandjatele tuge, süsteemset lähenemist ja võimalust õppida üksteise parimatest praktikatest,“ ütles Riisalo.
Ta rõhutas, et ühiskonnas on iga töötaja panus oluline, sõltumata tema peremudelist. „Olgu tegemist kahe vanemaga pere, üksikvanemaga, omaste hooldajaga või töö kõrvalt õppijaga – kõigil on vaja toetava organisatsioonikultuuriga tööandjat, et ühildada töö ja pereelu,“ jätkas Riisalo.
Peresõbralikkus kui oluline väärtus
Programmis on aastate jooksul osalenud üle saja tööandja, kes annavad tööd ligi 40 000 töötajale, mistõttu on mõju Eesti töötajate heaolule olnud Riisalo sõnul tähelepanuväärselt suur. Peresõbralikkus läheb töötajatele korda: 2023. aastal Eesti elanikkonna seas läbi viidud uuringu järgi tunnistas ligi kaks kolmandikku töötajatest, et peresõbralikkus on väärtus, mille puudumine paneks neid kaaluma töökohavahetust.
Programmis osalemine kestab 1,5–3 aastat, mille jooksul töötatakse välja organisatsiooni jaoks sobivaim tegevuskava ja viiakse see ekspertide juhendamisel ellu. Programmi tegevusi koordineerib Targa Töö Ühing.
Targa Töö Ühingu juhatuse liikme Ave Laasi sõnul väärtustavad tööandjad selget struktuuri ja raamistikku, mida programm aitab organisatsioonis luua. „Suureks tugevuseks peetakse ka võrgustiku üritusi ja kogemuste vahetamist teiste organisatsioonidega – tavapäraselt ju näiteks IT-ettevõtte, gümnaasiumi, panga või hooldekodu esindajad väga palju kokku ei puutu, siin aga vahetatakse häid kogemusi väga eriilmeliste tööandjate vahel,“ märkis Laas.
Ta lisas, et viimasel ajal on tõusnud üheks väga „kuumaks teemaks“ hübriidtöö korraldamine ehk tööaja jagamine kodu- ja tavakontori vahel nii, et rahul oleksid nii töötaja kui tööandja. „Ka selles vallas pakume tööandjatele nõu ja jagame kogemusi. Kujundame oma koolitusi, üritusi ja mentorlusprogrammi lähtuvalt sellest, millised on päevakajalised suundumused tööelus ja tööandjate suurimad vajadused,“ kinnitas Ave Laas.
Kvaliteedimärk
Tegevuskava elluviimisel ja hindamise edukal läbimisel saab organisatsioon peresõbraliku tööandja märgise. „Märgis on töötajatele nii-öelda kvaliteedimärk ja ka töökohta kandideerimisel selge indikatsioon, et selles organisatsioonis väärtustatakse inimeste heaolu ning soodustatakse töö- ja pereelu ühildamist,“ ütles Targa Töö Ühingu esindaja.
Programmi kandideerimine on avatud 20. jaanuarini 2025 ning selleks tuleb organisatsioonil täita vorm Tööelu veebilehel. Hindamiskomisjon valib mitmekülgsete kriteeriumide alusel programmi osalema kuni 40 tööandjat, kes selguvad hiljemalt märtsikuus. Programmis osalemine on tööandjale tasuta.
Peresõbraliku tööandja märgise programmi veab eest sotsiaalministeerium, programmi tegevusi koordineerib sisupartner Targa Töö Ühing ning mentorlusprogrammi viib ellu Eesti HR Selts. Programmi elluviimist rahastab Euroopa Liidu sotsiaalfond.