Balti riikide tippjuhtide palgauuring: Leedu juhid teenivad enim, Eestis ja Lätis palgakasv väiksem
Figure Baltic Advisory tänavuse tippjuhtide palgauuringu andmetel teenivad juhatuse esimehed ja tegevjuhid Leedus keskmiselt 10 585 eurot, Lätis 8 538 eurot ja Eestis 9 307 eurot brutopalka kuus. Kõigis kolmes riigis on juhtide palgad eelmise aastaga võrreldes tõusnud: Eestis 5,8%, Lätis 5,9% ja Leedus 6,8%. Juhatuse liikmete kuised põhipalgad on Eestis mullusega võrreldes tõusnud 6,6%, Lätis 8,3% ja Leedus 10,3%.
Leedus on piirkonna enim teenivad juhid. Samas tuleb arvestada, et Leedu brutopalgad sisaldavad ka sotsiaalmaksu komponenti, mis tähendab, et tegelik pangakontole laekuv töötasu on võrreldes Läti ja Eestiga oluliselt madalam. Igakuine keskmine netopalk on Leedu tippjuhtidel tänavu seega 6 404 eurot, Lätis 5 857 eurot ja Eestis vastavalt 7 178 eurot. „Siin tuleb loomulikult aru saada, et tegemist on kõikide juhtide keskmise palganumbriga“, täpsustas Figure Baltic Advisory juhtivanalüütik Ilmar Põhjala, „Sõltuvalt organisatsiooni käibest, töötajate arvust, sektorist ja muudest faktoritest on juhtide palgavahemik väga lai. Mõnemiljonilise käibe ja kümmekonna töötajaga organisatsiooni juhi palk algab kuskil 4000 eurost ning tuhandete töötajate ja sadadesse miljonitesse ulatuva käibega organisatsiooni või organisatsioonide grupi tegevjuhi palk on loomulikult keskmisest numbrist oluliselt suurem.“
Tegevjuhtide aastane kogupalk, mis sisaldab lisaks põhipalgale ka boonuseid, on Eestis kasvanud 7,9%, ulatudes keskmiselt veidi rohekm kui 138 000 euroni aastas. Nii Lätis kui Leedus tõusis juhatuse esimeeste aastane kogupalk 8,8%. Leedus ületab juhatuse esimehe aastane kogupalk 146 000 eurot ja Lätis 126 000 eurot. Ka siin muudavad pilti maksuerinevused. Palgatõus jõudis Eestis 62% tegevjuhtidest ja 66% juhatuse liikmetest. Lätis sai palgatõusu osaliseks 60% juhatuse esimeestest ja 71% liikmetest, Leedus aga vastavalt 72% ja 78%.
Leedus on palgatõus suurim, ent selle suurus on siiski mullusega võrreldes kaks korda väiksem, Eestis on palgatõus samuti mullusest väiksem, ent viimase 4-5 aasta keskmisel tasemel, viimane kehtib ka Läti kohta.
Leedus on palkade ülesehitus kõige stabiilsem, sest muutuvpalk ehk erinevad tulemustasud moodustavad kogutasust keskmiselt 9%. Lätis ja Eestis on seevastu muutuvpalga osakaal kõrgem, ulatudes vastavalt 12% ja 15%-ni.
Palgakasvu toetab Leedus tugev majanduskasv ja suurenev vajadus kvalifitseeritud juhtide järele. Ka Eestis ja Lätis on juhtide palgad kasvanud, ehkki Läti majanduskasv on tagasihoidlik ja Eesti majandus on endiselt languses. See on nii, kuna ettevõtted seisavad ka siin silmitsi konkurentsisurvega.
Eestis põhineb uuring 221 juhatuse esimehe ja 292 juhatuse liikme andmetel, Leedus osales 205 juhatuse esimeest ja 78 juhatuse liiget ning Lätis vastavalt 197 juhatuse esimeest ja 235 juhatuse liiget. Figure Baltic Advisory on tippjuhtide palgauuringut Eestis läbi viinud alates 1995. aastast, Lätis alates 1999. aastast ja Leedus alates 2007. aastast.