Kindlasti on tööealisele inimesele mõisted „brutopalk“ ja „netopalk“ tuttavad, kuid aeg-ajalt võib nende erinevus siiski meelest minna. Brutopalk tähistab töötasu enne maksude mahaarvamist ning netopalk on summa, mis jõuab töötaja pangakontole pärast maksude tasumist. Paljudel töötasu saajatel jääb aga segaseks, kuidas täpselt maksud palgast maha arvestatakse. Sellisel juhul tuleb appi näiteks palgateatis, mis annab detailse ülevaate makstud maksudest ja töötasu osadest.

Tööandja tasub sinu töötasust nelja erinevat maksu:

  • Tulumaks (20%) – rahastab riigi ja kohalike omavalitsuste tegevust.

  • Sotsiaalmaks (33%) – tagab ravikindlustuse ning pensionisamba kogumise.

  • Töötuskindlustusmakse – aitab vältida töötusega seotud riske.

  • Kogumispensioni makse – võimaldab koguda II samba pensioni.

Kõige lihtsam viis oma töölepingu tasusid arvutada, on kasutada veebist leitavat palgakalkulaatorit, kus erinevad maksumäärad on juba automaatselt sisestatud. Vaadates väljatoodud maksusid, võib tunduda, et riigi rahamasinasse läheb suur osa palgast, kuid mille jaoks on selline süsteem vajalik?

Maksud pole lihtsalt riigi tuluallikas, vaid need kindlustavad meie igapäevaeluks olulisi teenuseid. Tulumaks aitab katta riigi ja kohalike omavalitsuste tegevust, sotsiaalmaks finantseerib ravikindlustust ja pensionisüsteemi. Töötuskindlustus on justkui ennetav meede olukordadeks, kus töötaja peaks jääma töötuks, mistõttu tuleb riigil talle maksta hüvitisi või toetusi ning võimaldada vajalikke teenuseid. Töötuskindlustusmakse jaguneb omakorda kaheks: kui tööandja maksemäär on 0,8%, siis töötaja puhul on see 1,6%. Kohustuslik kogumispensioni makse annab võimaluse kindlustada tulevikku, liigutades osa töötasust automaatselt II pensionisambasse.

Kuigi tähtaeg uuest aastast II samba maksemäära suurendamiseks on möödas, tasub järgmisel aastal siiski oma osamakse tõstmist kaaluda, sest see aitab lihtsal viisil pensioniks säästmist kiirendada. Luminori investeerimistoodete ja -teenuste juht Siim Uusma soovitab kõigil seda võimalust kasutada ja oma II samba sissemakset 4% või 6%-le tõsta: „Teise samba puhul paneb riik kogumisele õla alla ning panustab ka ise 4%-ga. See on justkui nähtamatu investeering, mis aja ja liitintressi toel loob paremaid tulemusi.“

Maksude tasumine tagab töötajale sotsiaalsed tagatised nagu ravi- või pensionikindlustuse, mida näiteks ümbrikupalga puhul võimalik teha ei ole. Nii võib ümbrikupalga saaja ilma jääda haigus- või koondamishüvitisest, mistõttu on lepinguta töötamine ennekõike kahjulik just töötajale endale. Lisaks võimaldavad maksud rahastada haridust, teedeehitust, riigikaitset, kultuuri ja palju muid erinevaid riigi toimimiseks vajalikke aspekte, mis tagavad ühiskonna normaalse elu ja tulevikuks valmistumise.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena