Circle K mootorikütuste hinnastamisjuhi Indrek Sassi sõnul on dollari kurss viimase kvartali jooksul kasvanud 7% võrra, mis hoiab maailmaturu hinnad allpool. Kui sel aastal on prognoositust kehvema nõudluse tõttu maailmas olnud pakkumise ülejäägid suured ning see on omakorda hoidnud hindu allpool, siis uueks aastaks on ülejääkide prognoos poole võrra vähenenud.

„Hetkeprognoos 2025. aasta naftatoodete pakkumise ülejäägiks on kahanenud 1 miljonilt umbes 500 000 barrelini päevas. Maailmapank tõstis teisipäeval oma prognoosi Hiina majanduskasvu ootuse osas nii 2024. kui ka 2025. aasta kohta. Samal ajal on India oodatav 2025. aasta majanduskasv 5,9%,“ selgitas Sassi.

India kasvav majandus

Nagu maailmapank, prognoosib ka rahvusvaheline energiaagentuur, et globaalselt ühtede suurimate majanduste – Hiina ja India – nõudlus naftatoodete järele kasvab järgmisel aastal vastavalt 1,7% ja 3,2%. „Hiina osas on prognoosid pigem ettevaatlikud, kuna elektriautode buum mõjutab kütuse tarbimist märkimisväärselt. Näiteks müüb Hiina aastaga kümme korda rohkem elektriautosid, kui Euroopa elektriautode kasutamisel eesrindlikud Norra, Rootsi ja Island kokku,“ ütles Sassi.

„Samas oodatakse, et maailmaturu mõistes võib India kasvav majandus tekkinud tühimikku kompenseerima hakata,“ lisas ta.

Eestis tõusevad aktsiisid

Eesti kütusehindu mõjutavad peale maailmaturu kõikumiste järgmisel aastal kallinevad aktsiisid. Diislikütuse aktsiis tõuseb alates 1. maist ning bensiinikütuse aktsiis alates 1. juulist. Muudatuse mõju koos käibemaksutõusuga on 3,3 senti diisliliitri ning 6,3 senti bensiiniliitri kohta.

„Aktsiisitõusud toimuvad igal aastal kuni 2027. aastani, mil aktsiisimäärad peaksid jõudma krisiieelsele tasemele,“ kommenteeris Sassi.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena