„See on üks suuremaid muudatusi tarbijaseadmete valdkonnas viimaste aastate jooksul,“ kommenteerib tehnoloogiaajakirja The Verge analüütik. „Kuigi paljud tootjad on juba varem USB-C-le üle läinud, muutub nüüd see standard kohustuslikuks.“

Uus direktiiv puudutab laias valikus seadmeid: lisaks nutitelefonidele ja tahvelarvutitele peavad USB-C laadimisport olema ka digitaalkaameratel, kõrvaklappidel, käsimängukonsoolidel, kaasaskantavatel kõlaritel, e-lugeritel, klaviatuuridel, hiirtel, navigatsiooniseadmetel ja muudel alla 100-vatise võimusega elektroonikaseadmetel. Sülearvutite puhul jõustub nõue 2026. aasta aprillis.

Euroopa Komisjoni hinnangul säästab uus kord tarbijatele aastas umbes 250 miljonit eurot, kuna enam ei pea iga seadmega maksma kaasa pandava uue laadija eest. Samuti peaks vähenema elektroonikajäätmete hulk – seni on kasutamata ja ära visatud laadijad tekitanud aastas ligi 11 000 tonni e-jäätmeid.

„Oluline muudatus puudutab ka kiirlaadimistehnoloogiat,“ selgitab The Verge. „Uue direktiivi kohaselt peavad kõik kiirlaadimist toetavad seadmed ühilduma USB Power Delivery standardiga, mis peaks lõpetama segaduse erinevate kiirlaadimistehnoloogiate vahel.“

Apple korjab vanad iPhone’id müügilt

Suurim mõju on muudatusel Apple’i jaoks, kes peab EL-is lõpetama Lightning-pordiga seadmete müügi. Seetõttu eemaldab Apple EL-i turult iPhone 14, iPhone SE ja puutepaneelita Magic Keyboard mudelid, mis kasutavad veel vana laadimisühendust.

Direktiiv ei keela küll täielikult alternatiivseid laadimislahendusi, kuid need peavad eksisteerima koos USB-C-ga. Näiteks võib Apple’i sülearvutitel olla nii MagSafe kui ka USB-C laadimisport.

Tarbijate informeerimiseks võetakse kasutusele ka uus märgistussüsteem. Pakendil peab olema selgelt näidatud, kas seadmega on kaasas laadija ning millist võimsust seade laadimiseks vajab.

Kuigi määrus jõustub täna, võivad kaupmehed müüa ära oma olemasolevad laovarud seadmetest, mis on EL-i turule jõudnud enne 28. detsembrit 2024. Siiski eeldavad eksperdid, et suuremad jaemüüjad liiguvad kiiresti üle ainult USB-C toega seadmete müügile.

„See on Euroopa regulaatorite järjekordne katse tehnoloogiaturgu korrastada,“ märgib The Verge. „Kuigi seadusandluse aeglane tempo ja tehnoloogia kiire areng on sageli vastuolus, näitab USB-C direktiiv, et hästi läbimõeldud regulatsioonid võivad tuua kasu nii tarbijatele kui ka keskkonnale.“

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena