PUUST JA PUNASEKS | Kas EstLinki lõhkumine juba mõjutab meie elektrihinda?
(241)Kui esimestel päevadel pärast EstLink 2 lõhkumist kerkis Eesti hinnapiirkonnas elektrihind üle 100 euro megavatt-tunni eest, siis täna püsib päeva keskmine hind mõõdukal, 60,33 euro tasemel. Ärileht selgitab, kas ja millal kaabli puudumine meie elektrihinda mõjutab.
Kuigi Eesti elektrihind jääb pühapäeval aasta keskmisele (87,51 €/MWh - toim) elektrihinnale alla, ei tähenda see veel, et EstLink 2 turult puudumine ei avaldaks elektrihinnale mõju. Tegelikult mõjutab EstLink 2 eemalolek meid isegi täna igal tunnil.
Nimelt ütleb elektrituru kuldreegel, et ülekandekaabli rivist välja langemine kajastub elektrihinnas juhtudel, kui riikide vahele tekib hinnaerinevus. Ja kuna pärast 650-megavatise ühenduskaabli katkemist pole Eestis olnud enam Soomega mitte ühtegi sama elektrihinnaga tundi, mõjutab võimsaima EstLinki puudumine Eesti elektritarbijat tegelikult pidevalt. 26. detsembrit ei tasu seejuures mõjuanalüüsis vaadata, kuna neljapäevane elektrihind arvutati veel EstLink 2 olemasoluga arvestades.
Kui Eestis on maksnud elekter viimasel kolmel päeval keskmiselt 142, 126 ja 60 eurot megavatt-tunni eest, siis Soomes on olnud megavatt-tunni hinnad vastavalt 3, 4 ja 1 eurot. Teisisõnu, kui EstLink 2 oleks töökorras, oleksid Eesti elektrihinnad soodsamad ja Soomele lähedasemad. Soome tarbijad on seevastu ühenduse puudumisest võitnud, kuna odavat elektrit liigub Baltikumi vaid 350-megavatise EstLink 1 kaudu.
Eesti elektrihinda hoiab täna kontrolli all hoopis tugev tuul ja suhteliselt madal tarbimine. Eleringi andmetel töötasid meie tuulikud täna keskpäeval üle 530-megavatise võimsusega, mis kattis ära veidi üle poole sel ajahetkel olnud ca 1000-megavatisest tarbimiskoormusest. Võrdlusena, Eesti tarbimisrekord pärineb tänavuse aasta 4. jaanuarist, mil tarbimise tipp ulatus 1594,7 megavatini.
Kuna tuult on praegu piisavalt ja elektrihind suhteliselt odav, pole täna turule pääsenud ka Eesti ja Balti elektrijaamade energiaplokid, mis on eelnevatel päevadel osalise koormusega tööle pandud. Enefit Poweri elektrijaamadest panustab hetkel võrku vaid Auvere, mis toodab elektrit täna ca 200-megavatise võimsusega.
Kui ilm peaks aga pöörduma, tuleb tuulenergia asendamiseks tõenäoliselt käiku lasta ka teised põlevkivielektrijaamad, mis tarbija jaoks hinna taas üles viivad.