Cartamil-Bueno sai e-residendiks 2018. aastal. Tõuke selleks andis katsetus Saksamaal ettevõtet luua – paberimajanduse ja aeglase asjaajamise tõttu hakkas Santiago otsima aga teisi võimalusi ja nii jõudiski ta Eestis pakutava e-residentsuseni. „Olin parajasti oma naisega Montenegros mesinädalatel ning mulle meenus, et olin paar kuud tagasi LinkedInist e-residentsuse kohta lugenud. Küsisin oma naiselt, kas võin võtta viis minutit, et end e-residendiks registreerida. Kui see kauem oleks võtnud, siis ega ta vist oleks lubanud,“ meenutab Cartamil-Bueno e-residendiks saamist.

Saksamaal ettevõtte loomise frustratsioon ja bürokraatia selja taha jäetud, lõi Cartamil-Bueno siin deep-tech start-up’i SCALE Nanotech, et töötada välja uus ja keskkonnasõbralik tehnoloogia, mida saab kasutada virtuaalse ja liitreaalsuse jaoks, aga ka potentsiaalselt kosmosereisidel. Seejuures kasutatakse grafeeni – imeõhukest materjali, millest saab valmistada vastupidavaid mikroseadmeid.

„Meie ettevõte tegeleb digitaalse riistvaraga, spetsialiseerudes optiliste kiipide tootmisele. Need pikslitega kiibid suudavad ükskõik mis värvi valgust sisse ja välja lülitada. Tehniliselt nimetatakse neid kiipe erivalguse modulaatoriteks, kuid neid saab kasutada piltide projitseerimiseks näiteks koduseinale, uue põlvkonna liitreaalsusseadmetes, lennukites, autotuledes ja muudes kohtades lisainformatsiooni kuvamiseks ning kiireks ja turvaliseks infoedastuseks satelliitide vahel,“ selgitab Cartamil-Bueno ja lisab, et tulevikuplaanide hulka kuulub ka kiipide masstootmine ja turustamine.

Samamoodi nähakse potentsiaali kosmoses. Kirjeldatud tehnoloogia abil saab näiteks luua grafeenpurjesid, mis kiirendavad teekonda teistesse tähesüsteemidesse. Selliseid üliõhukesi purjesid liigutaks valgus, mitte tuul ning kuna purjed ei vaja liikumiseks kütust, vaid lasereid, väheneks paakide kaal.

Tehnoloogia vastu on aga huvi tuntud ka teistes valdkondades. Cartamil-Bueno väisas hiljuti Tallinn Digital Summitit ja tõdes, et siinsed telekommunikatsiooni firmad on samuti SCALE Nanotechi kiipidest huvitatud, et infoedastamise protsessi kiirendada. Lisaks on nende

potentsiaalsete klientide seas ka Hollandi ettevõtted ja Silicon Valley. „Sageli tulevad meie juurde konsultatsiooni ettevõtted, kes tahavad nad grafeeni oma toodetesse integreerida, aga ei tea, kuidas seda teha. Seega töötan ma konsultandina ja varustan neid oma teadmistega, mõnikord teen ka ise prototüüpe,“ kirjeldab Cartamil-Bueno.

Tema selja taga on ka pisike, aga tugev tiim, kellega koos uusi samme astutakse. Poolas elanud Juan Pablo Prieto Ruiz tegeleb operatiivjuhtimisega, Alvaro Lafraya Aguado töötab ettevõttes aga vanem-protsessinsenerina. Mõlemad liitusid SCALE Nanotechiga umbes samal ajal ning on Cartamil-Buenole suureks abiks olnud. „Ilma nendeta poleks SCALE Nanotech see, mis ta praegu on. Üheskoos tutvustame oma tegemisi mitmetes paikades, sh Eestis ja panustame sellesse, et meie toode oleks kõrge kvaliteediga ja aitaks probleeme lahendada,“ märgib Cartamil-Bueno ja lisab, et nende üks järgmisi eesmärke on leida Eestist telekommunikatsioonivaldkonna pilootprojekt, kellega koostöös uusi lahendusi testida.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena