Kas sinu tööandja on valikus? Tööinspektsioon avalikustas 2025. aastal kontrollitavate ettevõtete nimekirja
(44)Tööinspektsioon avaldab taas valimi ettevõtetest, keda plaanitakse sel aastal kontrollida. Valikusse sattusid eeskätt ettevõtted, mille tegevusala on kõrgema riskitasemega, kus ei ole esitatud töökeskkonna riskianalüüsi ja/või on juhtunud mitmeid tööõnnetusi. Nimekirjas on veidi üle 2300 ettevõtte.
Valimi avalikustamine annab tööandjale võimaluse üle vaadata, kas töökeskkond on ohutu, töö- ja puhkeaja piirangutest peetakse kinni, kas isikukaitsevahendid on väljastatud ja neid kasutatakse ning kas riskianalüüs ajakohane ja Tööinspektsiooni iseteeninduses esitatud. 2025. aastasse planeeritud kontrollitavate ettevõtete nimekirja leiab siit:
Külastatavad ettevõtted on valitud välja erinevate kriteeriumite alusel. Eelkõige on nende seas ettevõtted, mille tegevusala on kõrgema riskitasemega. See tähendab tegevusvaldkondi, kus juhtub enim surmaga lõppenud või raskeid tööõnnetusi, kus toimub kõige enam kutsehaigestumisi ja tööst põhjustatud haigestumisi või kus esineb kõige enam tervist kahjustavaid ohutegureid. Valimisse sattusid ka ettevõtted, kus ei ole esitatud töökeskkonna riskianalüüsi või on kaebuste, tööõnnetuste ja töövaidluste arv suur. Küll aga võib juhtuda, et ettevõte ei ole eespool viidatud nimekirjas, kuid tööinspektor siiski teostab aasta jooksul kontrolli, sest ettevõttes diagnoositi kutsehaigestumine, juhtus tööõnnetus või laekus mõni vihje või kaebus.
Valimist on välja jäetud ettevõtted, kus juhatuse liige on ainus töötaja. Tööinspektsioon plaanib jõuda eelkõige kohtadesse, kus ohutegurid mõjutavad suuremat arvu töötajaid.
Tööinspektsiooni kontrollid viiakse läbi 2025. aasta jooksul ja valimis ei ole märgitud, millal täpselt ettevõtet külastatakse. Üldjuhul saab tööandja enne kontrolli teate, siiski võivad mõned kontrollid toimuda etteteatamata. Kontrollitakse tööohutust, töötervishoidu ja töösuhteid, et ära hoida tööõnnetusi, vältida tööga seotud haigestumisi ja luua töökeskkond, kus on kõigil hea töötada.
Nõustajad aitavad töökeskkonda parendada
Ettevõtetel on võimalus kasutada tööinspektsiooni tasuta konsultatsiooniteenust. See on hea võimalus saada professionaalset nõu töökeskkonna, vaimse tervise ja töösuhete teemadel. Teenus on saadaval kogu Eestis ning nõustamine toimub ettevõttes kohapeal. Konsultatsioon on vabatahtlik ja võimaldab saada kasulikku nõu, kuidas oma töötingimusi ja töösuhteid parendada ning muuta töökeskkond ohutumaks ja töötajasõbralikumaks. Nõustajad näevad oma töö käigus väga erinevaid töökeskkondi ja seetõttu oskavad nad soovitada häid praktikaid ja lahendusi.
Konsultanditeenuse soovist saab teada anda, kirjutades ti@ti.ee. Tasub meeles pidada, et tööinspektsioonile jääb õigus hinnata, kas ettevõtet külastab konsultant või inspektor.