Hiina 10-aastaste riigivõlakirjade tootlus on seetõttu langenud rekordmadalale, seda ka võrreldes 2008. aasta finantskriisi ja Covidi pandeemiaga. See rõhutab investorite seas kasvavat muret, et poliitikakujundajatel ei õnnestu peatada Hiina libisemist majanduslangusesse, mis võib mõnede sõnul kesta aastakümneid, märgib Bloomberg.

Hoiatusena vaadatakse Jaapani suunas, kus aastaid 1990-2010 vaadatakse kadunud kümnendina. Jaapani aktsiaindeks Nikkei 225 kukkus sel perioodil 70% ning pikalt oli majandus deflatsioonilises keskkonnas. Indeksil kulus 1989. aasta tipu ületamiseks üle 30 aasta, mis saavutati alles eelmisel aastal pärast erakordset rahapoliitikat, paradigmamuutust ettevõtete juhtimises ja kauaoodatud inflatsiooni elavnemist.

Ka investeerimispank Goldman Sachs on soovitanud, et investorid peaksid Jaapani kadunud kümnendit suunavaks näiteks Hiina aktsiaturu tuleviku osas.

Kui võlakirjaturul on õigus, oleksid tagajärjed Hiina jaoks karmid. Pikaajaline deflatsioon ehk hindade langus halvaks ühe maailma suurima majanduskasvu mootori ja süvendaks riigist juba niigi rekordilist kapitali väljavoolu.

Riigi 10-aastase võlakirja tootlus langes tänavu esimest korda alla 1,6% ning eksperdid on välja pakkunud varasemalt mõeldamatu nullilähedase tootluse võimaluse. Hiina aktsiaindeks CSI 300 kaotas aasta nelja esimese kauplemispäevaga 3,5% ja jüaan kaupleb rekordmadala taseme lähedal. Hiina 30-aastaste võlakirjade tootlus on nüüd Jaapani riigivõlakirjade tootlusest madalamale kukkunud.

Hiina võimud on siiski ka tegutsenud. Mullu septembri lõpus kuulutati välja ulatuslik stiimulite pakett ning president Xi on kindel, et riik saavutas 2024. aastal ligi 5% kasvueesmärgi. Selleks aastaks on ametnikud lubanud suuremat kulutamist ja seadnud prioriteediks kodumaise nõudluse suurendamise. On kõlanud ka mõtteid, et Hiina majanduse aeglustumine on riigi jaoks vajalik, sest see aitaks eemalduda varasemast võlaga toidetud majandusmudelist ning muutuda kõrgtehnoloogilistele tööstusharudele tuginevaks arenenud majanduseks.

Seni rakendatud meetmed pole suutnud langevaid hindu ümber pöörata. Neljapäeval avaldatavad andmed näitavad tõenäoliselt, et tarbijahindade kasv püsis detsembris nulli lähedal, samas kui tootjahinnad jätkavad langust, kirjutab Bloomberg.

Kõik sääraste hoiatustega aga ei nõustu. Tuuakse välja, et Hiina madal keskmine sissetulek annab riigile rohkem kasvuruumi võrreldes näiteks 1990. aastate lõpu Jaapaniga.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena