Inkassofirmade tegevuse piiramine lükkub edasi. Tegevusloata võib toimetada juuni lõpuni
(33)Eelmisel nädalal jõustus krediidiinkassode ja -ostjate seaduses muudatus, mille järgi saavad pankade või krediidiandjate krediidilepingutest tulenevaid võlgu sisse nõudvad ja üles ostvad inkassofirmad 30. juunini tegutseda tegevusloata.
Juuli keskel jõustunud krediidiinkassode ja -ostjate seadus (KIOS) nägi ette, et eelmainitud inkassofirmad peaks saama endale tegevusloa eelmise aasta 31. detsembriks või oma tegevuse lõpetama.
„Suvel jõustunud seaduse üks valusaimaid aspekte inkassoturu osaliste jaoks oli kindlasti asjaolu, et enamikule enne seaduse jõustumist tegutsevatele krediidiinkassodele pandi kohustus viia oma tegevus seadusega kooskõlla, sh taotleda finantsinspektsioonilt vastav tegevusluba väga kiiresti,“ märgib TGS Balticu vandeadvokaat Olger Kaelep.
Tegevusluba vaid kahel inkassofirmal
Esialgseks kuupäevaks väljastas finantsinspektsioon (FI) krediidiinkasso tegevusloa Eestis vaid kahele ettevõttele – Julianus Inkasso, kes sai loa detsembri alguses, ja GS Core’le. Eelmisel nädalal jõustunud muudatus andis teistele ettevõtetele aega juurde.
„Oleme väga uhked, et Julianus Inkasso on saanud finantsinspektsiooni poolt esimesena krediidiinkassona tegutsemiseks vajaliku tegevusloa. See näitab meie pühendumust kõrgetele standarditele ja klientide usalduse hoidmisele,“ ütleb Julianus Inkasso OÜ juhatuse liige Mihkel Veskimägi. „See, et Julianus Inkasso sai tegevusloa esimesena Eestis, näitab, et meie äritegevus oli juba enne seaduse jõustumist sellega kooskõlas,“ lisab Julianus Inkasso tegevjuht Merle Laurimäe.
GS Core esitas tegevusloa saamiseks taotluse eelmise aasta septembris ning seda menetleti kokku kolm kuud – kätte saadi tegevusluba 23. detsembril 2024. „Protsess oli põhjalik ning üldse mitte kergete killast,“ nendib GS Core tegevjuht Sofia Kirsimaa.
Ettevõtte struktuur, infosüsteemid ja muud tehnoloogilised vahendid, samuti protseduurid ja dokumentatsioon tuli viia vastavusse seaduse nõuetega. „Näiteks koostasime ja ajakohastasime äriplaani, sisekorraeeskirju, seadsime süsteemid seadusele vastavaks,“ toob Kirsimaa välja.
Samal päeval kui GS Core oma tegevusloa kätte sai, lisandus KIOS-i lõik, mis lükkas seaduse jõustumise juunikuu lõppu. See tähendab, et kõik inkassofirmad, kes tegevusluba saanud ei ole, võivad vabalt selle ajani edasi tegutseda.
Trahv kuni 40 miljonit eurot
„Kuna seaduse jõustumist lükati kuus kuud edasi, siis hetkel see oluliselt inkassoturgu ei mõjuta, kuid krediidiinkasso tegevusloa nõude tõttu jääb tulevikus krediidinõuetega tegelevaid võlahalduse ettevõtteid Eestis kindlasti vähemaks,“ tõdeb Julius Inkasso tegevjuht Merle Laurimäe.
„Oma kogemusele tuginedes võime öelda, et tegevusloa taotlemine on ajamahukas ja lisab pikemas perspektiivis ettevõttele halduskoormust. Oleme Julianus Inkassos juba täna valmis haldama krediidinõudeid, mille senised menetlejad edaspidi ei jõua või ei soovi uueks tähtajaks tegevusloa taotluse protsessi läbida. On selge, et ettevõtte konkurentsieelise valguses ilma tegevusloata endast lugupidav ettevõte inkassoturul enam toimida ei saa.“
FI andmetel on krediidi- või finantsteenusega seotud tegevusalal tegevusloata teenuse pakkumine kuritegu, mille eest võib kohus mõista juriidilisele isikule rahalise karistuse 4000 – 40 miljonit eurot.
Tegevusluba taotledes tuleb käia välja 3000 eurot. Tegevusluba ei pea taotlema need ettevõtted, kes üksnes trahve või elatisvõlgu sisse nõuavad.